Ghosted Reserve 21 Release No 2

Duymayan kalmasın diye elinde büyük bir megafon ile bas bas “Ben bir Speyside viskisiyim” diye bağıran bir burna sahip. Floral bahar kokularına karışan, bal, vanilya ve hafif meşe kokusu ile gayet tazeleyici ve açık bir burna sahip. Alkol oranı 42.8%abv. Neredeyse hiç alkol kokusu hissetmedim. Temiz ve yumuşak kokular bütünü. Bir kaç damla su ilavesi ile açığa çıkan hanımeli kokusu çok güzel ama geriye kalan bahar kokularını zayıflatıyor. Bence su eklemeye hiç gerek yok. Çok iştah açıcı bir burun.

Damakta yumuşak, ipeksi ve tüm damağı krema gibi saran bir hissiyata sahip. Vanilya ve meşe lezzetleri belirgin. Karamel tadı baharat lezzetleri ile uyum içinde. Panna cotta kadar hafif, tiramisu kadar yağlı. Burundaki rayihaların tamamı damakta da mevcut. Birinci sınıf.

llk nefes sonrası damağı kaplayan meşe aroması, devam eden portakal tadı ile belirgin kremamsı yoğun hissiyatı ve en sonunda gelen egzotik meyve lezzetleri ile bitişi de sıra dışı.

Ladyburn, Inverleven ve Dumbarton…
Üçü de kapanmış damıtımevi. Ben bugüne kadar sadece Ladyburn’de üretilmiş bir iki şişeye zamanında ulaşabildim.
İşte bu üç damıtımevinden çıkan viskilerin bir harmanı olan Rare Cask Ghosted Reserve 21 Release No2 şüphesiz sıradışı ve nadir sıfatlarını hak ediyor.

Defterimden Notlar

Elimdeki şişenin üzerinde Ladyburn 1975, Inverleven 1992 ve Dumbarton 2002 yazılı. Bunlar bu üç damıtımevinin kapanış tarihleri. Buna göre her ne kadar en genci 21 yıllık viskiler ile harmanlanmış olsa da 41 sene önce kapanmış Ladyburn’den çıkan, en genci 21 yaşında viskiler de ihtiva ediyor. Yani bu şişedeki bazı viskilerin en iyi ihtimalle 1954 yılında damıtılıp fıçılandığını söylemek mümkün.

Bu bilgi sadece benim kalp atışımı mı hızlandırıyor?