Glen Garioch Founder’s Reserve 1797

Greyfurt gibi asidik turunçgil kokularına, karamel ve menengiç (çitlenbik) gibi uyumlu kokular eşlik ediyor. Arka planda hoş bir vanilya kokusu da var. Glen Garioch Founder’s Reserve 1797 havalandıkça malt ve tahıl kokularını da açığa salıyor. Kokuyu çok beğendim.

Damakta malt ve limonçiçeği ön planda. Bana adaçıyını hatırlatan dolgun ve gövdeli lezzetler de alıyorum. Tazeleyici ve ferah bir damağı var. Bir iki damla su eklendiğinde daha tatlı aromalar belirginleşmeye başladı. 48% abv alkol oranına göre yumuşak içimli ve dolgun bir damağa sahip.

Orta uzunlukta bitişe sahip. Tahıl aroması ile birlikte baharatlı ve acımsı tatlar damağı kaplıyor. Çok az is tadını ilk kez bitişte hissedebildim. Harika bir meşe aroması kaldı ağzımda.

Highland bölgesinde yer alan Glen Garioch damıtım evi baş harmancısı Rachel Barrie‘nin çok başarılı ürünlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Doğrusu bu ya ben bir Rachel hayranıyım. Bu viskiye bir kadın eli değdiği belli! dediğim çoktur. 48%abv alkol oranına sahip bu viski non-chill filtered ibaresi de taşıyor ki bu çok iyi bir şey.

İlk kez Glen Garioch içerken Robert Burns’un şu dörtlüğünü okuyordum.

Till the seas gang dry,my dear,
And the rocks melt wi’ the sun:
And I will luve thee still,my dear,
While sands o’ life shall run.