Glencadam 12 Portwood Finish

Floral temiz bahar kokularına eşlik eden ortanca, karanfil (çiçek olan), limon çiçeği ve ıhlamur kokuları aldım. Sherry kokusu gayet belirgin. Şekerleme ve çikolata karışımı güzel kokular var. Tüm bunlara rağmen alkol kokusunu da hissediyorsunuz. Kolonya koklamış gibi keskin değil ama su ile biraz yumuşatmak ve alkol seviyesini düşürmek gerekiyor. Sherry bir miktar daha öne geldi.

Burunda aldığım kokuların pek çoğu damakta da belirgin. Enfes bir sütlü kahve aroması var. Kavun ve erik tatları ile birleşen sherry tadı beklediğim kadar tatlı aromalar sunmadı ama yine de beğendim. İnce ve ipeksi bir içimi var. İlk nefesle birlikte gelen baharat ve odunsu tatlar daha yoğun olsa çok güzel olurdu.

Orta uzunlukta bitişi var. Acı baharatlar ile karakterize malt ve meşe kokuları ön planda. Çok derinlerde isli bir aroma var. Bu füme aroması keşke daha belirgin olsaymış. O zaman çok yakışıklı bir viski olurdu bence. Sherry tadı, portwood bitişe sahip bir viski için benim beklentimin altında kaldı.

Buruk ve acı turunçgil tatlarını anımsatan aromalar yorucu olabilir. Daha uzun bitişi hak eden bir viski bence. 46%abv alkol seviyesine sahip. Highland bölgesinin pek çok karakteristik özelliğini taşısa da bir miktar daha kuruyemiş aromaları ön planda olsa müthiş olurdu.
Bu tip viskileri kitap okurken, film seyrederken içmeye bayılıyorum. Ana odak olarak ön plana çıkmaz ama o esnada keyif aldığınız iş neyse onu çok güzel destekler. Bir kadeh Glencadam 12 Portwood Finish ile saatlerce kitap okuyabilirim.