Glendronach 12 Original

Glendronach 12 Original, bal ve meşe kokusuna eşlik eden karamelize şekerli notaları gayet belirgin bir burun sunuyor. Havalandıkça sherry kokusu da belirgin bir şekilde açığa çıkıyor. Karakterini ilk nefesle birlikte belli eden bir viski. Sanki pamuk helva koklar gibi tatlı rayihalarını cömertçe sunuyor. Alt katmanlarda belli belirsiz bir mobilya cilası kokusu da var. 43%abv alkol seviyesine sahip olan bu viski burunda hiç yakıcı değil. Havalandıkça açığa çıkan çam ve kozalak kokularını çok beğendim. Taşıdığı topraksı kokular, bir ormanda gezerken burnunuza gelen değişik ağaç kokularını andırıyor. Meşe, çam ve ıhlamur…

Glendronach 12 Original başlangıçta oldukça biberli ve şarabi burukluklar taşıyan bir damak sunuyor. Gayet dengeli. Yumuşak bir damağa sahip ancak bu yumuşak damak, narenciye burukluğu taşıyor. Mandalina ve limon ile karakterize meyvemsi yapısı olabildiğince dolgun. Tüm bu tatlara eşlik eden meşe aroması da çok başarılı. Her şey birbiri ile uyum içinde. Sadece beş damla su ekledim. Şekerli tatları daha ön plana gelirken, çiçeksi aromalar da sunmaya başladı. Havalandırmanın çok çok iyi sonuç verdiği bu viskiyi kadehe koyduktan sonra bir süre beklemek iyi geldi.

Bitişi keşke biraz daha uzun olabilseydi. Az biberli ve baharatlı aromalarına kavrulmuş badem tadı eşlik ediyor. Topraksı karakteri halen mevcut. Burundaki orman kokusu bitişte de mevcut. İlk nefes sonrası damağı kaplayan sherry etkisi de çok naif.

Glendronach 12 Original, Speyside karakteri ön planda olan bir Highland viskisi. 12 yıl olgunlaştırılmış viskileri düşündüğümde hiç de azımsanmayacak bir zenginliğe sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu çeşitlilik onu çok muteber bir yere konumlandırmam için yeterli diye düşünüyorum. Kuru incir ve deveci armudu ile çok güzel uyum sağlıyor. 43% abv alkol seviyesi bir nebze de olsa viski ile farklı açılımlar yakalamanıza izin veriyor. Genel olarak çok beğendiğimi söyleyebilirim.