Glendronach 15 Revival

Burunda sherry gayet belirgin. Nasıl olmasın zaten? Hem olorosso hem de Pedro Jimenez fıçılarda beklemiş viskilerin karışımı. Bir miktar kireç, tebeşir gibi bir koku da taşıyor. Havalandıkça zayıflayan bu kireçli koku kesinlikle beni rahatsız etmedi. Ananas ve karamelize meyvelerin ferah rayihalarını biraz gecikmeli sunan Glendronach 15 Revival, sherry sevenleri mutlu edecek bir burna sahip. Tüm bunların yanında sanki bacardi koklar gibi taze bir koku da aldığımı söylemeliyim.

Bol baharatlı ve biber ağırlıklı bir başlangıca sahip. Karabiber, kırmızı biber (hatta paprika) ve tüm bu acı baharatlı lezzetlere eşlik eden kırmızı orman meyveleri mevcut. Çiğnedikçe gelen bitter çikolata hissiyatı akıl çelici. Henüz olgunlaşmamış kırmızı böğürtlenin dik ve buruk ekşimsi tadı var. Bir fiske nane eklenmiş limonata gibi ferah ve yaz mevsimine yaraşır aromalar sunuyor. İlk nefes sonrası damağı vuran tanenli lezzetlerinin taşıdığı üzüm aromaları çok ayırt edici.

Orta uzunluktaki bitişi yine sherry, meşe ve fındıksı aromalar ihtiva ediyor. İlk nefes sonrası gelen soba üzerinde kalmış narenciye kabuğu gibi tok ve aromatik lezzetleri akılda kalıcı.

Glendronach 15 Revival, havalandıkça kendini açan bir viski. Havalandıkça açığa çıkan topraksı rahiyaları, kül, çimen ve hatta saman kokusu taşıyor. Zengin bir viski. Çok yönlü ve değişik açılımlar sunuyor. 15 yıl olgunlaştırılmış viskiler arasında kesinlikle tercih sırasının üstlerinde yer almalı. Soğuk filtrasyon işlemi görmemiş ve karamel eklenmemiş. Her zaman elimin altında olmasını isteyeceğim bir viski.

Defterimden Notlar

Bir Bob Dylan parçası gibidir Revival 15

Sleeping in the woods by a fire in the night
Drinking white rum in a Portugal bar
Them playing leapfrog and hearing about Snow White
You in the marketplace in Savanna-la-Mar.