Glendronach 18 Allardice

Glendronach 18 Allardice Sherry Cask, çok yoğun sherry, meşe, kuru üzüm ve kuru incir kokusu ile tam anlamıyla bir koku şöleni. Cevizli sucuk olarak adlandırılan şekerlemenin pestil ve fındıksı rayihalarına sahip. Nişasta ve pudra şekeri ile uyumlu görece kapalı bir burun sunuyor. Koklamalara doyamadım.

Biberli aromalara eşlik eden taze zencefilin bal, vanilya ve tanenli şarabi tatlarla harika uyumu var. Müthiş bir başlangıç olduğunu söylemeliyim. İlk yudum ile birlikte damaktaki buruk hissiyatı çok yoğun. Sanki tam gövdeli shiraz şarap içer gibi bir etki bırakıyor. Buruk tatları nar ve armut gibi meyvemsi tatlarla belirgin. Kek ve kurabiye tarzı malt lezzetleri de çok uyumlu.

Uzun bitişe sahip Glendronach 18 Allardice, üzüm, sherry, meşe, ceviz ve çikolata lezzetleri ile uzuyor. Gerçekten çok başarılı. Bekledikçe damaktaki yağlı hissiyatı öne çıkıyor. Artçı lezzet patlamaları bir süre devam ediyor.

46%abv alkol oranına sahip olan Glendronach 18 Allardice, su eklendiğinde ve üzerine havalandırıldığında harika değişimler sunuyor. Viskide çok nadir alabildiğimiz mür kokusu açığa çıkıyor. Mür yağı özellikle ilaç sanayinde ve parfümeri de kullanılır. Buhurdanlık yakıldığında yayılan kokudur. Yeşil çay ve adaçayı gibi tok bir kokudur. Zor bir koku olmasına rağmen bu nadir kokuyu almış olmaktan çok mutlu olduğumu söylemeliyim. Tam bir sherry bombası.

Defterimden Notlar

Bazen bir kokuyu içinize çektiğinizde hayatınızın geçmiş yıllarında kalmış belki de unuttuğunuz bir anı canlanır ve aklınıza geliverir. Glendronach 18 Allardice’in kokusu bana yıllar önce İzmir’de Aya Fotini kilisesinde katıldığım bir düğünü hatırlattı. Buhurdanlıktan yayılan mür kokusu, kilisenin eskimişliğine işaret eden toz kokulu havasına karışıyor ve bu ağır kokuya içerideki çiçeklerin taze kokusu karışıyordu.