Glendronach Cask Strength Batch 6

Sherry ve kuru meyve kokuları üst düzey dengede. Fıçı sertliğinde 56.1%abv (Cask Strength) şişelenmiş olmasına rağmen alkol kokusu rahatsız edecek düzeyde değil. Kiraz ve yanık meşe rayihalarına karışan pişmiş tropik meyve kokuları iştah açıcı. Havalandıkça öne gelen rayihalarında pekmez ve karamel kokuları taşıyor.

Kuru incir ve kuru üzüm damakta kendini belli eden ilk aromalar oldu. Sherry ve yanık portakal kabuğu gibi şekerli marmelatımsı yoğun kıvamlarını ben çok beğendim. Çiğneme kıvamındaki dolgun damağı bir yönü ile bana Glenfarclas’ı hatırlattı. İlk nefes sonrası damağı kaplayan acı baharat lezzetleri, meşe tadı ile çok uyumlu bir dengede. İki damla su eklemek bütün bu lezzetleri güçlendirdi. Şarabi notalarını öne taşıdı.

Orta uzunluktaki bitişi burun ve damaktaki lezzetleri ile bütünsellik içinde.Kuru meyveler, pişmiş tropik lezzetlere karışırken, tüm bu aroma ve rayihalar fındıksı, özellikle badem, lezzetler ile ön plana çıkan meşe tadında birleşiyor.

2016 yılında içtiğim ve en beğendiğim viski Glendronach Cask Strength Batch 5 olmuştu. Batch 6 aynı serinin devamı ve gerçekten ağabeyi gibi çok özel bir viski. Yıl belirtilmeyen viski kategorisinde ilk tercihlerimden birisi olur. Bu fiyata alınabilecek en iyi viskilerden birisi bence. Piyasaya çıktığı yil yıl yurt dışı satış fiyatı 40-50 sterlin arasıydı. 2020 itibariyle müzayede sitelerinde 75-85 sterlin arasında bulmak mümkün. Bence hala makul bir fiyatı var.

Defterimden Notlar

Kuru incir ve kuru üzüm. Bu iki ayırt edici lezzeti Glendronach Cask Strength serisi için ana lezzet profili olarak tanımlamak mümkün. Şeri severlerin baş tacı edeceği bir viski olacaktır. Bir önceki sunum olan Batch 5 daha dolgun damağa sahip, şarabi lezzetleri çok daha güçlü bir viskiydi. Dolgun ve buruk şarabi lezzetleri seven biri olarak bu seriye olan hayranlığımı pozitif yönde etkileyen iki faktör var:
– Bu kalitede bir viski için, piyasaya sürülen tüm yeni serileri başlangıçta gayet erişilebilir bir fiyat aralığında piyasaya sürülüyor.
Haziran 2020 itibariyle Batch 8’i piyasada aşağı yukarı 65-70 sterlin bandında bulmak mümkün.
– Burun,damak ve bitiş arasındaki istikrarlı uyumluluğu takdire şayan.