Glendronach Cask Strength Batch 5

Ahşap kokusu karanfil ve yağmur sonrası havayı kaplayan o temiz koku ile kadehimi kaplıyor. Petrikor adı verilen o güzel koku ağız sulandırıcı. Martini Bianco gibi likörlü bir kokuya da sahip. Havalandıkça öne gelen rayihaları daha ziyade akçaağaç şurubu ve hindistan cevizi kokusu taşıyor. Bir iki damla su eklerseniz çilek gibi enteresan ve nadir alınan kokular da veriyor. 10 numara 5 yıldız bir burna sahip. Kendimi koklamaktan alamadım. Çok kompleks, çok değişken ama inanılmaz tutarlı. Sihirli bir burnu var.

Kuru üzüm, kuru incir ve pekmez kokuları limon kabuğu kokusu gibi sert rayihalarla dönerken, yoğun kıvamlı tahıllı lezzetler sunuyor. Bisküvit ve çavdar ekmeği gibi. Meşe tadı sherry ile karakterize. Havalandıkça açığa çıkan çok güçlü kayısı lezzeti veriyor. Herkes içmeli.

Vazgeçtim. Son söylediğimi dikkate almayın. Umarım içer ve beğenmezsiniz. Belki kendime bir kaç şişe fazladan bulma şansım olur. Paylaşmak istemeyeceğim kadar dengeli bir lezzetler bütünü.

Bitişte acıbadem kurabiyesi gibi lezzetlerle uzuyor. İzmir usulü lor kurabiyesinin tatlı lezzetleri var. İlk nefes sonrası gelen şarabi notaları buruk. İlk nefes sonrası şarabi lezzetleri kahve telvesi gibi dönüşler yapıyor.

Fıçı sertliğinde (Cask Strength) şişelenmiş ve soğuk filtrasyon görmemiş bu viski kesinlikle birinci sınıf. Yıl belirtilmeyen viski kategorisinde olmasına rağmen, Glendronach 10, 12, 14, 15, 18 ve 21 yıl olgunlaştırılmış sunumlarını da tatmış biri olarak kesinlikle çok genç viskilerden oluşmadığını söylemeliyim. 55.3% abv alkol seviyesine sahip.