Glenfarclas Family Cask 1981

Sherry ve karamelize kokuların baş döndürücü birlikteliği ilk nefesle birlikte tüm şakaklarımı ve genzimi sardı. Ahşap, eskimiş ahşap ve hatta biraz da küflenmiş bir ahşap kokusu var. Pipo dükkanlarındaki tatlı odunsu kokular hakim. Kuruyemiş kokuları özellikle ceviz ve kuru üzüm ile belirgin. Havalandıkça açığa çıkan kahve ve marzipan kokusu da baş döndürücü. Çok uyumlu, çok dengeli. Bir evin kilerine inmiş ve rutubet kokulu bu kilerde bir kadeh kanyak koklar gibi bir hissiyata sahibim. Çok mutluyum.

İlk yudumda damağı buran şarabi notalarının meşe tadı ile birleşimini çok beğendim. %80 üzeri kakao içeren bitter çikolata kadar yağlı ve bitter lezzeti var. Havalandıkça öne gelen Ahmad çayı gibi buruk notalarını da çok beğendim. 52.9%abv alkol seviyesine sahip olmasına rağmen alkol tadı hiç rahatsız edici değil. Aksine tüm bu şarabi notalarla büyük bir uyum içinde. Kuru kayısı, kestane ve üzüm pestili lezzetleri arka arkaya damağı kaplayan eşlikçi aromalar oldu. Damakta da çok dengeli.

İlk nefes sonrası uzayan ve arka arkaya gelen 3-4 farklı lezzeti barındırıyor. Meşe, sherry, bal, keçiboynuzu ve malt aromaları bir süre sonra pötibör büsküvi ve bitter çikolata lezzetlerine dönüyor. 2 dakika sonra damağımda kalan kremamsı yağlı hissiyatın taşıdığı mürdüm eriği ve tanenli şarabi notalarla bitiyor. Birinci sınıf.

Defterimden Notlar

Viski üretiminde varılacak son nokta değil şüphesiz ama arada varılacak belli noktalar, mihenk taşları varsa, bu viski onlardan birisi.
Sihirli bir şişe….

Havalandıkça içinden cinler çıkıyor.
Dile benden ne dilersen diyor ben sayıyorum baharat, kuruyemiş, botanik lezzetler…
Bir anda kadeh karanfil, ceviz ve keçiboynuzu doluyor.
Sonra yine havalanıyor sanki bir cin daha çıkıyor.
Dile benden ne dilersen diyor ben yine sayıyorum tatlı, şarabi ve odunsu lezzetler…
Bir anda tüm kadehi çikolata, konyak ve meşe aromaları kaplıyor….