Glenfiddich 15 Solera

Bal ve vanilya burundaki ilk rayihalar. Ancak bal rayihası vanilyaya kıyasla daha baskın. Genelde tam tersi olur. Bal kokusu aynı zamanda siyah incir ve üzüm gibi kokuları da taşıyor. Karışık ama oldukça dengeli bir burna sahip olduğunu söylemeliyim. Tatlı rayihaları çay servisinde ikram edilen kuru pastalar gibi kakao ve çok az hindistan cevizi kokusu sunuyor.

Yumuşak ve kolay içimli. İlk anda damağı kaplayan ince kremamsı hissiyatını çok beğendim. Zencefil, vanilya, bal ve biraz da hanımeli gibi kolay içimli aromalar sunuyor. Meşe tadı tüm bu güzel baharatlara eşlik eden benim kişisel olarak en beğendiğim tamamlayıcı oluyor. Bir miktar isli bir aroma ihtiva edebilse bu kombinasyona bence çok yakışırdı. Yine de tek kelime ile özetlemek gerekirse, lezzetli ve kolay içimli.

Orta uzunluktaki bitişi baharatlı ve odunsu tatlar ile uzuyor ki ben çok makbul buldum. Bal bitişte de kendini belli ediyor. İlk nefes sonrası gelen kuru hissiyatı herkes benimsemeyebilir ama ben beğendim.

Glenfiddich 15 Solera eski usül solera yöntemi ile üretilmiş bir viski. Bu yöntemle üretilen viskilerin uzun zaman aralıklarında değişim göstermesi beklenir. Solera sistemi ile üretilmiş viskiler için işin püf noktası: Aynı markanın 10 sene önce aldığımız Solera sunumu ile 10 sene sonra aldığımız solera sunumu arasında fark olacak. 10 sene sonra aldığımız şişe daha olgun viskilerin harmanından oluşacaktır…

Glenfiddich 15 ile ilgili olarak kişisel ikilemim şudur: Ne zaman Glenfiddich 15 almayı düşünsem, kendimi şu soruyu sorarken buluyorum: “Acaba bir miktar daha fazla ödeyerek Glenfiddih 18 mi alsam, yoksa bir miktar daha az ödeyerek Glenfiddich 12 mi alsam?”