Glenfiddich 18

Kadehe dolmaya başladığı andan itibaren etrafa yayılan güçlü malt ve ona eşlik eden elma kokusu baştan çıkarıcı. Elma ve bal rayihaları ön planda. Zencefil ve sherry kokuları havalandıkça ön plana geliyor. Gerçekten çok başarılı bir burna sahip. Dengeli, yoğun ama hiç bir koku diğerine baskın değil.

Çok kolay içimli ama bir o kadar da zengin bir damağa sahip. Kesinlikle ağız sulandırıcı. Malt aromaları pandispanya ile belirgin. Meşe tadına eşlik eden şeri aroması viskinin ağırbaşlı şarabi karakterini yansıtıyor. Vanilya ve burbon karakteri de yerli yerinde. Sadece iki damla su eklediğimde kuru üzüm, gün kurusu ve pekmez aromalarını açığa vuruyor. Bu tip meyvemsi notaları “kurutulmuş” tatlardan oluşan viskilerde meşe ve kuruyemiş tatları eşlik edince ortaya çıkan lezzet bütünlüğünü ben “oturaklı” olarak tanımlıyorum.

Orta-uzun arası kurutucu bir bitişe sahip. Meşe ve bir miktar acı baharat tatları uzuyor. İlk nefes sonrası gelen belli belirsiz ferahlatıcı bahar aromalarını da beğendim. Keşke biraz daha önce ortaya çıkan yoğun tatlar olsaydı.

Bence Glenfiddich 18 tüm Glenfiddich’ler içerisindeki en başarılı sunumlardan birisi. Genel olarak 18 yıl olgunlaştırılmış viskileri düşündüğümde, Glenfiddich 18’e kıyasla tercih edeceğim farklı seçeneklerim var aklımda. Örneğin Macallan ve Mortlach’ın 18 yıl olgunlaştırılmış viskileri açık ara daha iyi. Lâkin onları da bu fiyata alamazsınız. Glenfiddich 18 bu fiyata alabileceğiniz en iyi 18 yıl olgunlaştırılmış single malt viskiler sıralamamda zannederim rakipsizdir.