Glenfiddich Reserve Cask

Meşe ve baharat kokularının birbirine karıştığı güzel bir burnu var. Lavanta ve pankek kokuları nasıl da iştah açıcı. Karamelize şeker, fındık, odunsu kokular ve hijyen kokusu olarak tanımlayabileceğim güzel bir kuru sabun kokusu var. Ben bir Speyside viskisiyim diye bağırıyor adeta.

Önce vanilya, zencefil ve tarçın gibi çokça karşılaştığımız baharatlı tatlar aldım. Yaban mersini ve incir benzeri tatların döndüğü güzel bir damağa sahip. İlk nefeste gelen hanımeli ve lavanta notaları, harika bir meşe tadına eşlik ediyor. Malt gayet belirgin. Ancak bir iki damla su ekleyince bu güzel kokuların pek çoğunu kaybettim.

Kısa orta uzunlukta. Meşe ve malt tatları kaldı. Burun ve damaktaki onca dengeli çiçeksi tatlı tatlar sonrası ilk nefesle birlikte gelen asidik elma sirkesi tadı hiç olmadı bence.

Glenfiddich Reserve Cask fiyat / kalite performans üst düzey bir viski. 40%abv alkol seviyesinde. Glenfiddich 15 yo damağına yakın kalitede ama onun kadar yoğun bal aroması sunmuyor. Havalandırma bu viski için çok olumlu sonuçlar vermiyor. Yemek öncesi içilebilecek harika bir aperatif olduğunu düşünüyorum. Hem Speyside hem de Glenfiddich karakterlerini bütünüyle yansıtıyor.

Bir dilim ayva, bir dilim elma… İkisi de çok hoş eşlik eder…