Glengoyne 10

İlk nefeste gelen meyve, vanilya kombinasyonu yoğun ve pastaneye girmiş hissiyatı veriyor. Meyveli kek ve krema kokuları aldım. Çilek, mandalina, tarçın, bal ve karamelize şekerleme kokuları var. Burbon viskilerin genel karakteristiğine yansıyan reçineli koku bu viskide de derinden hissediliyor. Havalandıkça yoğun koku bir miktar daha hafifledi.

Arpa, bal ve vanilya tadı damağı kaplıyor. Çok ince ve ipeksi içime sahip. Limon kabuğu ve ilk nefesle birlikte gelen mandalina ve takip eden meşe tadı yerli yerinde. Sıvı ağızda döndükçe daha botanik aromalar açığa çıkıyor. Çim, salatalık ve topraksı aromaların güzel uyumu var.

Açıkçası bu kadar uzun bir bitiş beklemiyordum. Olumlu anlamda şaşırdım. Bitişi orta-uzun arası. Harika bir meşe ve yine mandalina tadı kaldı. Yağlı ve kokudaki meyveli kek hissiyatı bitişte de mevcut. İlk nefes ile birlikte yine yumuşak ve sivri olmayan meyvemsi aromalar kaldı.

Mandalina tadını bu kadar net alabildiğim şimdilik başka viski yok. Tamamen turba içermeyen maltdan damıtıldığı edildiği için is, duman gibi aromalardan eser yok. Meyve ve vanilya karakteri ön planda olan kolay içimli bir viski.

Seviyoruz kendisini… Hele bir de yanında iki dilim İzmir mandalinası varsa…