Glengoyne 18

Baskın değil ama ön planda vanilya kokusu var. Tüm rayihaları içine alan koku ise sherry. Burunda biberli ve floral notaların karışımı gidip geliyor. Bir miktar kış baharatları olarak tanımlayabileceğim tarçın ve karanfil gibi kapalı sıcak tatlı kokular da taşıyor. Tüm bunların arkasında ardıç gibi bir kokuya sahip. Bu kokuyu şöyle tarif edebilirim, servi gibi tok ve topraksı ama çam gibi reçineli. Havalandıkça açığa çıkan kurabiye kokusu tek kelime ile muazzam.

Her ne kadar yumuşak ve kuru üzüm aromaları ile başlasa da, ikinci dalgada damakta patlayan ana gövde biberli ve acımsı tatlar oldu. Bu acımsı tatlar damaktaki dengeyi bir miktar bozuyor. Esmer şeker ve yarma şeftali gibi tatlı ve sulu meyvemsi bir aromaya sahip. Keşke bu aroma daha yoğun olsaymış. Bu arada meşe sherry aroması ile yerli yerinde.

Reçine ve çikolata ile karışan meşe aroması ilk nefes sonrası pekmez ve ceviz tadı taşımaya başlıyor. Ancak damaktaki acımsı tatlar bitişte de mevcut. İlk nefes sonrası damakta uzayan chilli biberli çikolata tadı önden gelen acılığı zorluyor. Sherry etkisi bitişte de var.

Büyük bir hayranı olduğum Glengoyne’un 18 yıl olgunlaşmış sunumundan beklediğim bu değildi açıkçası. Asla kötü bir viski değil ve 18 yıl olgunlaşmış viskiler içinde harika bir fiyat performansı var. Ama kör tadım yapıyor olsaydım Glengoyne 18 için asla 18 yıl beklemiş bir viski demezdim. Bir yönüyle dengesini kaybetmiş. Pek çok yönüyle o yumuşak karakterini geride bırakmış. Oysa ki bir Glengoyne’dan beklediğimiz tam da budur. Yumuşak içim, aromatik floral ve meyvemsi aromalar. Glengoyne 18 farklı bir pencere açmış bu kez. Kişisel olarak bu pencereden gördüğüm manzara çirkin değil ama dedim ya ben bu manzarayı aramıyorum.

Glengoyne serisinde daha önceden 17 yıl olgunlaşmış sunum vardı. Sonra 17 yıl olgunlaşmış o sunumun üretimi durduruldu ve yerine bu şişe geldi. Arada bu kadar büyük fark olmaz diyebilirsiniz ama bazen bir sene bile büyük fark yaratıyor. Tabi tek etken bu olmasa gerek. Glengoyne 17 ve 18 arasındaki üretimin teknik farklılıklarına hâkim değilim. Öte yandan Glengoyne 17’yi de bilen biri olarak, şunu söylemem lazım ki Glengoyne 17 bambaşka bir viskidir…