Glengoyne Cask Strength Batch 2

Malt ve baharat kokularının yoğun bir şekilde ön plana çıktığı oldukça keskin bir kokusu var. Öyle keskin ve baharatlı ki ilk üç nefes sonrası hapşırdım. Annemin kurabiyesi gibi kokuyor ama zannederim annem bu kez kurabiyeleri biraz yakmış. Az da olsa tarçın kokusu da aldım. Bir kaç tatlı kaşığı su eklediğimde kokuda harika değişimler yakaladım. Daha meyvemsi ve botanik kokular açığa çıktı. Muz ve şeftali kokusu ki muz çürümüş. Baharat kokularıyla uyumlu.

Önce yoğun malt arpası ve yakıcı baharat tatları aldım. 58.9% alkol oranı fazlasıyla kendini belli ediyor. İki tatlı kaşığı su ekleyince belirgin bir doku değişimi oldu. Şekerleme ve karamelize yaz meyveleri tatları vermeye başladı. Çilek, bardacık incir, kiraz. Damağı krema kıvamında saran hoş dokusu, ilk nefes ile birlikte portakal kabuğu, acı badem ve bitter çikolata tadı ile belirgin. Beş dakika kadar havalanıp dinlendiğinde yeşil elma aroması da kendini belli ediyor. Meşe, damaktaki tüm aromaları taşıyan bir tahtırevan gibi hep hissediliyor.

Bitiş oldukça uzun. Yine baharat ve kekremsi tatlar var. İlk nefeste damağı kaplayan yağlı bir bitişe sahip. Su eklenmiş hali meşe ve malt’ın dengesini daha arzu ettiğim bir seviyeye getirdi. Odunsu ve baharatlı tatlar kalıyor. Kuru bir bitiş var. Ayva gibi boğazı buran bir hissiyat ile bitiyor. Ben kişisel olarak ağızda kalan baharat tatlarını çok sevdim. Özellikle karanfil ve ardıç tatları ile mest oldum.

Meşe fıçıdan çıktığı gibi su ile alkol seviyesi düşürülmeden şişelenmiş (Cask Strength). 58.9% abv.
Glengoyne damıtımevi Highland ve Lowland bölgelerini arasındaki sınırda kurulu. Viskilerini yolun sol tarafında kurulu damıtım evinde üretiyorlar ki orası Highland sınırları içinde. Olgunlaşma ise yolun sağ tarafında Lowland sınırları içerisinde gerçekleşiyor. Bence daha ziyade Lowland karaktere sahip bir marka.

Defterimden Notlar

Baharın kendini henüz göstermeye başladığı bir Mart sabahında, Anna Netrebko’dan “O Mio Babbino Caro” çalarken kadehimde kapaklık olarak Glengoyne Cask Strength varsa, cennete yürüyorum demektir.