Glenlivet 12

Bir Speyside viskisi nasıl kokar? diye sorduklarında Glenlivet 12 gibi diyorum. Temiz çiçeksi aromaların ön planda olduğu, vanilya, şeftali ve bahar kokularının uyumlu birlikteliği. Arka planda güzel bir meşe ve ona eşlik eden ekşi elma ve limon çiçeği. Ferah ve tazeleyici.

Malt ve vanilyanın damağı kaplayan güzel uyumu var. İlk nefesle birlikte limon ve diğer turunçgiller ön plana geliyor. Hafif bir alkol tadı da hissediliyor ama kolay içimli. Sıvı ağzımda döndükçe, siyah üzüm ve tarçınlı tatlar aldım. Keyifli ve iştah açıcı. Çok derinlerde hafif fenolik aromalar var. Tatlı kokulu pipo tütünü gibi tanımlayabilirim. Çiçeksi aromalara eşlik eden bu çok hafif fenolik tatları çok uyumlu buluyorum.

Orta uzunlukta kabul edebileceğim bitişe sahip. Acı badem tatları ve meşenin güzel birlikteliği gayet yerinde. İlk nefeste burunda aldığım şeftali ve ekşi elma aromaları yine kendini hissettiriyor.

Glenlivet 12 özellikle viski yolculuğuna yeni başlayanların tercih edebileceği bir viski. İyi bir viskide olması gereken tüm ölçünleri fazlasıyla karşılıyor. Biraz daha uzun bitişe sahip olmasını ve damağı kaplayan yağlı hissiyatı sunabilmesini çok arzu ederdim. Buna rağmen Glenlivet 12 viski severler için “Klasik ve asla modası geçmeyecek” viski olarak kabul edilebilir.

Defterimden Notlar

Lise yıllarımdaki edebiyat öğretmenim “Klasikleri oku! Göreceksin hepsinin ortak bir büyüsü var” demişti. Klasik romanlar her okunduğunda ilk kez okuyormuş gibi yepyeni bir şey sunar okuyucusuna. Örneğin 20 yaşında okuduğun “Savaş ve Barış” ile 40 yaşında okuduğun “Savaş ve Barış” bir olabilir mi hiç?
Glenlivet 12 de böyledir. Yeterli zamanı verdiysen bambaşka ruh hallerine uçurur insanı… Klasiktir vesselam.