Glenmorangie Signet

Glenmorangie Signet, meşe ve earl grey çay kokuları ile belirgin. Bu iki kokuya bourbon fıçı etkisi olarak açığa çıkan vanilya kokusu eşlik ediyor. Süt kreması eklenmiş çay gibi. Sanki bu chai-lattenin üzerine biraz limon rendelenmiş. Burunda çok yönlü değil ama iki katmanlı bir viski. Biraz havalanmasına müsaade edince bu kez cappuccino gibi sütlü kahveli kokular veriyor.

Damakta yumuşacık hatta pırıl pırıl bir etkisi var. Kahve, çikolata, karanfil ve marzipan lezzetleri birbirleri ile çok uyumlu. Turunçgil lezzetleri Valencia portakal gibi. Yani ağız sulandırıcı ve tatlı ekşi asiditeye sahip. Çok kibar ve naif bir damak.

Bitişi oldukça uzun. İlk nefes sonrası ağzımda kalan lezzet bana bir koca karı ilacını hatırlattı. Kahve telvesine limon sıkılmış gibi. Ben ağzımda kalan bu lezzeti çiğneyerek keyfini çıkartacağımı umarken arka arkaya gelen meşe ve kuru üzüm lezzetleri ile yüzümde gülücükler açtırdı.

Signet’i kumaş türü olarak tarif edersem saten derim, ayakkabı ile tanımlamak istesem rugan olabilir, elbise ile betimlemek istesem smokindir diyemem abiye elbise de olabilir. Cinsiyetsizdir. Bir yönü ile maskülen diğer yönüyle feminen. Yin & Yang. Kendi içinde çok uyumlu ama çift katmanlı. Hermafrodit.
Şaşırtıcı ve bunu yapmış olmasına da şaşırmıyorsun. Kutusundan şişesine zaten o beklentiyi yükseltiyor. Karşılığını da veriyor.
Zannederim bu tanımı kullandığım başkaca viski yok: Kendi içinde çok dengeli bipolar bir viski.