Glenrothes Peated Cask Reserve

Daha önce denediğim farklı Glenrothes sunumlarının genellikle limoni aromaları ön planda meyvemsi kokular taşıyan viskiler olduğunu söylemeliyim. Oysaki bu sunum daha karamelize ve çiçeksi kokular taşıyor. Salep, limonotu (Lemongrass) Türk lokumu gibi tatlı nişastalı bir koku salıyor. Derinlerde baskın olmayan isli kokular var. Havalandıkça turunçgil karakteri daha belirgin hale gelirken, su ilavesi ile birlikte genel karakterini kaybediyor. Su eklemiyoruz!

İncir ve orman meyveleri gibi buruk-tatlı meyvemsi tatlarına çok iyi uyum sağlayan hafif isli bir damağa sahip. 40%abv seviyesinde, olabilecek en düşük alkol seviyesinde olmasına rağmen alkol sıcaklığını da hissettiriyor. Karamel ve bitter çikolata lezzetleri az ama öz. Limonotu damakta da kendini belli ediyor.

İlk nefes sonrası damağı kaplayan tarçın ve acıbadem lezzetlerini sevdim ama keşke daha güçlü olabilselermiş. İlk nefes ile birlikte damakta patlayan baharatlı lezzetleri güçlü tarçın ve yaş zencefil gibi acımsı tatlar taşıyor. Kısa ama tatminkar sayılabilecek bir bitişe sahip.

Speyside bölgesinin en karakteristik ve genel olarak uygun fiyatı ile erişilebilir viski markalarından biridir Glenrothes. Peated Cask Reserve sıradışı bir Glenrothes sunumu deneyimleyeceğimi düşündürmüştü ancak is ve turba lezzetleri çok yoğun değil. Daha önce içinde Islay bölgesinden gelen viskilerin dinlendirildiği fıçılar kullanılarak olgunlaştırılmış olan Glenrothes Peated Cask Reserve benim gibi isli Highland bölgesi viskilerini sevenleri tatmin edecek düzeyde değil ama bir fiske bile is kokusunun nasıl olumlu sonuçlar yarattığını görmek açısından değerli.

Aynı fiyat seviyesinde alınabilecek çok daha lezzetli viskiler olduğu kanaatindeyim. Hatta daha düşük fiyata satılan BenRiach Curiositas 10 da tercih sıralamamda önde gelir. Buna rağmen Glenrothes viskileri, Speyside bölgesinin karakterine dair deneyim seviyesini derinleştirmek için, mutlaka denenmesi gereken viskiler arasında yer alır. Glenrothes büyük hayranlık duyduğum viskilerini nadiren üretse de kesinlikle istikrarlı ve nev-i şahsına münhasır bir lezzet profili sunar. Cutty Sark’ın kalbindeki single malt olan Glenrothes benim için ortalama lise öğrencisi gibi.
5’ten şaşma 6’yı aşma. İyi davranıştan kanaat notu da versek 7 alır …