Grant’s Ale Cask

Çok güzel burna sahip. Zengin, dolu dolu bir harman viski burnu. Arpa maltı kokusu ön planda. çikolata, espresso kokuları gayet dengeli. Meşe ve odunsu karakteri havalandıkça kimyon kokusu ile öne geliyor.

Grant’s Cask Edition Ale Cask Finish oldukça yumuşak içimli. Ale etkisi damakta gayet net kendini belli ediyor. Sanki bu viskiden önce bir bardak, karamelize, bitter çikolatalı Porter tarzı bira içmiş gibi bir hissiyata sahip. Sıcak ve egzotik meyve aromaları özellikle mango ile belirgin. Aradığım şerbetçiotu tadını alamadım.

Orta uzunlukta. Baharatlı tatlar uzuyor. Bir miktar karabiber mevcut. Bira içtikten sonra ağzı kaplayan az kremamsı hissiyatı da beğendim. Kimyasal olarak diasetil türevi bileşikler ihtiva eden viskiler bu şekilde tereyağ, peynir, süt hatta zaman zaman kahve ve hamur işlerindeki tatları sunuyor. Bitişte bu kompleks diasetil etkisi çok belirgin.

Grant’s Cask Edition Ale Cask Finish diğer Grant’s Cask Edition serisi sunumları gibi havalandıkça etkisini kaybediyor. Burun zayıflıyor, damak açılıyor. Bu nedenlerle tavsiyem şudur; su eklemeden, fazla bekletmeden, yanında soğuk bir Porter bira ile çok uyumlu ve keyifli bir lezzet sunacaktır kanaatindeyim.

Defterimden Notlar

İngiltere’nin en başarılı bira üreticilerinde birisi de şüphesiz Innis & Gunn. William Grants & Sons Co.’nun sahibi olduğu Innis & Gunn, farklı fıçılarda olgunlaştırılmış bira üretimi ile ün salmıştır. Muhtemeldir ki Grant’s bu seriyi hazırlarken fıçılarını Innis & Gunn’dan aldı. Bizzat denediğim için söylüyorum, Innis & Gunn Irish Whiskey Cask Stout ile müthiş güzel oluyor.