Grant’s Family Reserve

Bayramlarda ikram edilen karamelli sert yuvarlak şekerlerin kokusu ile birlikte çok belirgin bal rayihalarına sahip. Limon ve bergamut gibi sert turunçgil kokuları burunda kendini belli ediyor. Bu güzel turunçgil aromalarına eşlik eden baharat kokuları; kakule, karanfil gibi dik kokular sunuyor. Havalandıkça çok çok derinlerde azıcık is kokusu da geliyor. Belli belirsiz.

Damakta hissedilen alkol tadı çok yoğun değil ama tüm aromaları taşıyan bir hamal gibi kalmış damakta. Aslında rayiha çeşitliliği gayet güzel lâkin limon kabuğu gibi acımsı asidik hissiyat, alkol tadı ile beraber damağın genelinde hissediliyor. Buna rağmen açıkçası hafif ve kolay içimli olduğunu söyleyebilirim. Damağı yormayan bir viski. Bal, vanilya ve burundaki turunçgiller damakta da yerli yerinde. Burbon fıçı etkisi gayet net hissediliyor.

Kısa bitişe sahip. Biraz vanilya ve biraz da nişastalı tatlı rayihalar uzuyor. Hepsi bu…

“Fazla bütçe ayırmadan viski ile tanışmak istiyorum” diyen birine önerebileceğim viskilerden birisi Grant’s Cask Edition Family Reserve olabilir. Günlük içim için gayet uygun. Ben su eklendiğimde ortaya çıkan karakterini çok beğenmedim. Pek çok tadım notu yazarı bunun aksini yazmış. Deneyip siz karar verin derim. Bence iyi bir ilkbahar viskisi.

Defterimden Notlar

İlkbahar akşam üzeri, güneş yakıcı değil hatta hava hafif serin. Deniz kıyısında keyif yapıyoruz. Hah işte o anın viskisi olabilir. Hele bir de Doris Lessing kitabı varsa, değme keyfime…