Hazelburn 8

Hafif, temiz ve çok yoğun olmayan şekerli bir burna sahip. Derinlerde is kokusu mevcut. İs kokusunun daha yoğun ve ön planda olmasını arzu ederdim. Havalandıkça öne gelen floral kokular yeşil yapraklı bitkileri hatırlattı. Bir iki damla su eklediğimde geri planda kalan is kokusu zayıflarken, floral kokular güçlendi. Su ilavesi sonrası az biraz kimyasal kokular da açığa çıktı. Rahatsız edici değil ama benim tercih ettiğim kimyasal kokular arasında yer almayan plastik kokuları taşıyor.

Hafif gövdeli ve orman meyvesi gibi kırmızı, siyah meyve aromalarına sahip. Havalandıkça değişen meyvemsi lezzetleri ekmek ayvası tadı ile karışan galeta lezzetleri sunuyor. İlk nefes ile birlikte damakta dönen cin menta ferahlığındaki buruk likörlü lezzetleri de tam aradığım kıvamda. Damaktaki bu likörlü bitter tatların, limoni ve baharatlı aromalara dönüşümünü de gayet dengeli bulduğumu söyleyebilirim. Kereviz sapı.

Kuru üzüm ve silik meşe tadı ile uzayan bitişe sahip. Keyifli bitişi var. Kısa süreli sıcaklık hissiyatı baharatlı ve kekremsi lezzetler taşıyor.

Campeltown bölgesinin üç kere damıtılmış viskisi olan Hazelburn, görece genç sayılabilecek 8 yıllık bu sunumunda benim aradığım tutarlı burun, damak ve bitiş üçlüsünü yakalayabilmiş durumda. Duru ve saf bir lezzete sahip. %60 burbon, %40 sherry fıçılarda bekletilmiş viskilerin harmanından oluşuyor. Burbon etkisi burunda, sherry etkisi damakta kendini belli ediyor. Hep elimin altında olsun isteyeceğim bir sunum.

Defterimden Notlar

Hazelburn 8 benim için yaz akşamları aperatif olarak içilebilecek kıvamda bir viski. Ben tatlı olarak İzmir lokması ile eşleştirdim. Gerçekten çok iyi bir uyum yakaladığımı düşünüyorum.