Highland Park 12

Burunda oldukça dolgun is, turba ve tuzlu rayihalara eşlik eden tatlı kokular mevcut. Ben fundalık olarak tanımlıyorum ama İskoçlar Heather olarak tanımlar Türkçede süpürge otu denir çok karakteristik bir kokudur. O güzel fundalık kokusu var. Maltlanmış arpa mayşeleme aşamasından sonra nişastasını salınca şekerli bir kıvam alır. Çok farklı bir kokusu vardır. (Ev biracıları o kokuyu çok iyi bilir) İşte tam da o koku mevcut. Meşe kokusu da yerli yerinde. Highland bölgesinden gelen viskilerin pek çoğunda kişisel olarak almayı arzu ettiğim rayihaların hemen hemen tümü mevcut. Bir kaç damla su ilavesi ile açığa çıkan şeri kokusunu da çok beğendim.

Tanenli ve dolgun gövdeli meyvemsi aromalar özellikle nar, böğürtlen ve siyah üzüm aromaları ile kendini belli ediyor. Çok zengin ve karışık bir damağa sahip. Galeta ve iğde gibi kuru ve nötr lezzetlere eşlik eden is kokusu daha ziyade puro dumanı gibi küllü bir koku ile ağızda kendini belli ediyor. Rutubet ve küflü peynir. Kraker.

Şeri ve meşe aromaları uzayıp gidiyor. Kuru bitişe sahip. Baştan beri devam eden isli notalar bitişte de mevcut. İlk nefes sonrası ağzı kaplayan tuzlu fıstık tadı çok güzel.

Highland Park 12 bence çok sağlam ve ayakları yere basan bir viski. İskoçya’nın en kuzeyindeki damıtım evlerinden biri olan Highland Park, diğer kuzeyli komşuları Scapa ve Old Pulteney gibi bölgenin kendine has fundalık rayihalarını cömertçe sunuyor. Ayrıca isli aromalarının da ayırt edici bir sertliğe sahip olduğunu düşünüyorum.

Defterimden Notlar

Yavaş Yavaş
Yuvarlanıp sallanarak
Yarana otlar basarak
Varacağın Asude Park…

böyle diyor ya Yüksek Sadakat o güzel şarkıda, işte her viski severin bir şekilde varacağı / varması gereken bir şişedir Highland Park 12.
Klasiktir.