House of Hazelwood 21

Kuru üzüm, kuru kayısı ve kurutulmuş erik kokularına karışan fındıksı rayihaların uyumlu birlikteliği ile açılan kadehimde tatlı bir şenlik var. Vanilya, tarçın ve eski kitap kokusu.

İpeksi damak tarifi yaparken örnek olarak kullanabileceğim viskilerden birisi House of Hazelwood 21 olabilir. Burundaki kuruyemiş etkisi damakta da kendini belli ediyor. Kuru incir, kuru üzüm ve gün kurusu lezzetleri keyifli. Cezerye, hindistan cevizi. Kurutucu bir damak değil ancak tok. 21 yılın olgunluğunu hakkıyla taşıyor.

Orta uzunlukta. Meşe tatları belirgin. Reçine ve baharat lezzetleri ile uzuyor.

Viski şişesinden ziyade parfüm şişesine benzeyen bu sunum 50cl hacimde 40%abv alkol seviyesinde şişelenmiş. Kişisel olaral 50cl olarak şişelenen bu tip özel sunumların alt limit olan 40% abv alkol seviyesinde şişelenmesini sevmiyorum. Üst segment (premium) olarak konumlandırılan bir viski en azından 43%abv alkol seviyesinde olmalı diye düşünüyorum. Nihayetinde değiştirebileceğimiz bir durum değil.

Tahmin edileceği üzere harman viski gibi değil. Çok kaliteli bir tek malt içiyormuş gibi. Girvan ve Kininvie damıtımevlerinden çıkan viskilerin harmanı olan bu şişe, özellikle art-deco kutu ve şişe tasarımı ile de dikkat çekiyor. Muhtemelen kutu ve şişe tasarımını içindeki sıvıya kıyasla daha uzun süre hatırlayacağım.