Jack Daniel’s Gentleman Jack

Bazı viskileri bazı isimlerden ayrı düşünmek mümkün değil. Örneğin Jack Daniel’s Old No7 Frank Sinatra ve Lemmy Kilmister’le özdeşleşmiştir. Johnny Walker Red Label ya da Black Label’ı Winston Churchill‘den ayrı düşünmek olmaz. Her ne kadar Dean Martin J&B Rare ve White & Mackay makalarını sevmiş olsa da ben her Jack Daniel’s Gentleman Jack içtiğimde kendisini hatırlarım. Bu viski en çok Dino’ya yakışırdı bence. Gentleman Jack ilk kez piyasaya sürüldüğünde Dino yaşamının son 6-7 senesini yaşamaktaydı. Bir ihtimal karşılaşmış olsalar bile ikonik eşleşme yaratabilecek uzunlukta bir beraberlik olamamış. Düşünsenize aynı masada Sinatra ve Dean. Biri Jack Daniel’s Old No7 diğeri Gentleman Jack içiyor. Yaratılan, yaşanan ve yansıtılan iki farklı karakteri bundan daha iyi simgeleştirmek mümkün olamazdı sanırım.

Yazıya devam etmeden önce Dino’yu da kendimize eşlik etmeye davet edelim mi? Mümkünse bir kadeh Jack Daniel’s Gentleman Jack almanızı öneririm. Bu yolculuğu birlikte yürüyelim. Sonuçta bu yolculuk bizi bir yere götürmez ama mükemmelliyet dediğimiz şey varılacak bir nokta değil, bizzat o yolculuğun kendisidir.

Arzu edenler bir küçük buz ekleyebilir ama aranızda Gentleman Jack’e cola eklemek isteyenler varsa onlara önerim şu olur: Kapatın şimdi bu sayfayı!. Daha sonra başka bir zaman, daha iyi ve dingin bir ruh haliyle gelin buraya. Kırgın değiliz size karşı ama anlayışlı olmaya gayret edeceğiz.

Burunda sunduğu egzotik meyve kokularına karışan pudra şekeri ve vanilya kokuları gerçekten çok yumuşak ve iştah açıcı. Karamelize şeker kokusu yayılıyor kadehimden. Derinlerde baharat ve ön planda ahşap kokuları ile bu sıvı ben bir Amerikalıyım diye bağırıyor…

Damaktaki ilk hissiyatı ağabeyi Jack Daniel’s Old No 7 gibi alkolü hissettirmesi oldu. Ancak bu kez önce akide şekeri çiğnemiş ve sonra listerin ile ağzımı çalkalamışım gibi bir hissiyat yarattığını söyleyebilirim. Burundaki yumuşak ve zarif kokular sonrası bu damak biraz sert kaldı ama işte zaten bu yüzden bana Dean Martin’i hatırlatıyor. Tuxedo / Smokin giymiş İtalyan bıçkın abimiz Dino gibi… Bitişte limonlu strepsils etkisi ile uzayan karabiber ve çiğ badem lezzetlerini çok beğendiğimi söylemem lazım.

Esnek ve Zengin

Jack Daniel’s Gentleman Jack bence çok esnek bir viski. Yaz ya da kış farketmez her mevsim, hava durumundan bağımsız kadehimde olmasını tercih edebilirim. Çikolatadan kuruyemişlere, BBQ başı atıştırmalıklardan patlamış mısıra çok geniş bir yelpazede değişik eşlikçilere uyum sağlayabilir. Mütevazı eşlikçiler ya da görkemli atıştırmalıklar hiç farketmez Gentleman Jack uyum sağlar. Bu esnekliği çok önemli bir zenginlik olarak görüyorum. Nadir rastlanan bir durumdur.

Yudumlamak keyifli ancak koklamak çok çok daha keyif verici. Jack Daniel’s Gentleman Jack eğer doğru halet-i ruhiyeyi yakalarsanız gözlerinizi kapattığınızda sizi Great Gatsby’de Di Caprio’nun parti verdiği o muhteşem malikanenin bahçesine uçurur. Olduğumdan daha yüksek bir ruh haline çıkmama yardımcıdır.

Hep elimin altında olmasını isteyeceğim bir şişe.