John Walker & Sons Celebratory Blend

Hacmen %51 alkol içeren bir harman viskinin ülkemizde satışa sunulmuş olmasını çok olumlu bulduğumu ifade etmek isterim. Viskinin minimum %40 alkol içermesi gerekiyor ancak daha yüksek seviyede alkol içeren sunumlar su ile yarenlik etmeye daha fazla izin verdiği için açıkçası benim ilk etapda tercih ettiğim şişeler oluyor. Fakat eklemem lazım ki bu aynı zamanda bir risk. Yüksek alkol eğer iyi işlenmemişse, meşede geçirdiği zamanda arzu edilen etki elde edilememişse; içmesi zor, yakıcı ve keyif vermeyen bir sıvıya da dönüşebilir. Üstelik yüksek alkol ihtiva eden sunumlar teknik olarak daha az sayıda şişe üretimine neden olacağı için fiyat etiketi de bir miktar (bazen epey bir miktar) yükseliyor.

John Walker & Sons Celebratory Blend yüksek alkol seviyesi, 200. yıla özel limitli üretim ve “bence” makul bir fiyat etiketiyle raftaki yerini alınca ben de bir şişe edindim. Daha birinci şişe yarılanmamışken ikinci şişe siparişimi de verdim.

%51 alkol içeren bir harman viski için çok güzel ve yumuşak kokular bütünü sunuyor. Karamelize şekerleme kokularına karışan kavrulmuş kuru yemiş kokuları keyifli. Çok derinlerde is kokuları mevcut lâkin olmasını arzu ettiğim seviyede değil. Keşke biraz daha yoğun is kokusu olsaydı. Havalandıkça belirginleşen malt kokularını fırından yeni çıkmış ekmek kokusu ile tanımlamam mümkün. Bir iki çay kaşığı su eklediğimde kuru yemiş kokuları sahneyi meyvemsi kokulara bıraktı. Gayet tatmin edici bir burun.

Burundaki yumuşak rayihalar bütünü damakta kendini belli eder mi diye çok umutluydum ama maalesef damak bir miktar dik ve sert. Alkol tadını hissettiriyor. Bu seviyede alkol içeren harman viski için daha fazlasını beklemek haksızlık olur. Bir iki çay kaşığı su eklemek bu yakıcılığı bir nebze olsun sakinleştirdi. Burunda aldığım fırından yeni çıkmış ekmeğin içerisine tereyağ sürmüşler. Damaktaki ilk hissiyat malt, is ve yağlı lezzetler olduğu için zannederim bu şekilde tanımlayabilirim. Alkolde infüze edilmiş meyve tatlarını da beğendim. Bir yönüyle campari lezzetleri sunuyor.

İlk nefes sonrası damakta dönen baharat lezzetleri karanfil ile belirgin. Beyaz biber ve hatta zerdaçal gibi sert baharat lezzetleri de bence çok makbul. Biliyorum çok bireysel bir tercih ama keşke daha isli olsaymış. Damakta ve yanaklarımda kalan buruk likörlü acımsılığı da beğendim. Likörlü lezzetlerin kolay kaybolmamasını sevdim. Celebratory Blend, harman viski gibi değil de sanki malt harmanı (blended malt) hatta tek malt (single malt) içiyormuş etkisini yaratıyor. Tüm Johnnie Walker serisini düşündüğümde benim için Green Label (ki o bir malt harmanı viskisidir) halen çok özel bir seviyede. Ancak bu sunumu işte o seviye ile karşılaştırabilirim. Celebratory Blend için genel olarak şunu söylemek mümkün: Sunduğu lezzet profili, fiyatı ve su ile oynamaya izin veren yapısı düşünüldüğünde gerçekten iyi bir viski.

Eşlikçi olarak; kavrulmuş badem, acıbadem kurabiyesi ve közlenmiş kestaneyi çok yakıştırdım. Yemek sonrası dijestif olarak sek belki bir parça buz ekleyerek tüketmeyi tercih ederim.