Johnnie Walker Island Green

Her ne kadar adındaki İsland kelimesi ile isli Islay karakterine gönderme yapıyor olsa da burunda ilk çarpan rayiha taze bahar kokularına eşlik eden ferah lavanta esintileri oldu. İrlanda viskilerinden aşina olduğumuz çim, saman ve bal aromaları bir humidorun içine konmuş gibi kokuyor. İs kokusunu daha baskın alabilmeyi umut etmiştim oysaki.

Bir dilim yeşil elmanın üzerine karanfil serpiştirilmiş gibi. Kestane ve hanımeli aromalarına karışan isli lezzetleri beğendim ama çok dengeli bulduğumu söyleyemem. Havalandıkça öne gelen bal ve vanilya ile belirgin burbon fıçı karakteri, burunda aldığım taze bahar aromaları ile belirgin. Tüm bu kokuları taşıyan tatlı ve yumuşak bir karaktere sahip.

Biberli bol baharatlı yakıcı bir bitişe sahip. Damak buran yakıcılığı alkol ile kendini belli etmiyor ki bu iyi bir şey ancak ilk nefes sonrası gelen meşe, is, karanfil ve karabiber kombinasyonu damaktaki pürüzsüz içime çok uygun olmadı bence.

Efsane mertebesine ulaşmış Green Label’ın isli versiyonu olarak lanse edilen Island Green benim dengesiz bulduğum bir malt harmanı oldu. 43% abv alkol seviyesine sahip. Bence aklı karışmış bir malt harmanı.

Defterimden Notlar

Johnnie Walker Green Label’ın içinde Talisker, Caol Ila, Linkwood ve Cragganmore tek malt viskileri var.
Johnnie Walker Island Green de ise Cynlenish, Cardhu, Caol Ila ve Glenkinchie yer almakta.

Green Label iki adalı (Bir Islay bir Skye) ve bir Highland ile bir Speyside tek malt viskisi içerirken, Island Green; bir adalı (Islay) bir Highland, bir Lowland ve bir Speyside tek malt viskisi barındırıyor.

Doğrusu bu ya Green Label özünde, Island Green’e kıyasla daha adalıdır (ISLAND)