Kaleidoscope – 28 Queen Street, Edinburgh

Edinburgh’da yer alan SMWS klüp binası ve Kaleidoscope Restaurant her viski severin uğramaktan keyif alacağı bir yer. SMWS’in yüzlerce farklı şişesi var lakin işinizi kolaylaştırmak için her ay kendi seçkilerinden yeni çıkan sunumlarından bir kaçını “Ayın Maltı” olarak da beğeninize sunuyorlar. Benim aklımda aslında farklı şişeler vardı ama barmenimiz ayın maltı seçimleri olarak bu iki şişeyi önüme koydu. İsimlerini görünce haliyle bu iki şişeden sipariş vermeye karar verdim.
➖➖➖
42.37 Steamie Turkish Bath
135.7 Yogurth and Fruit Candies

42.37 Steamie Turkish Bath 10yo 62.0%abv:
Bu şişe 10 yaşında bir Ledaig. Bir yönüyle çamaşırhane diğer yönü ile Türk Hamamı gibi kokuyor dedi barmenimiz. Ben daha ziyade kimyasal kokuları da öne çıkan kuru temizlemeci kokusu aldım. Kuru temizlemeden yeni gelmiş ceket kokusuna karışan, yanmış odun ve közlenmiş kokular bütününe eşlik eden limoni ve çimensi kokular aldım. Çok iyi bir Ledaig olduğunu söylemem lazım.
135.7 Yogurth and fruit candies 10yo 58.2%abv:
Bu şişe bir Loch Lomond. Beni tanıyanlar Loch Lomond’u ne kadar sevdiğimi bilir. Şişenin üzerinde damıtımevi numarası olan 135 ve bizden bir lezzet olan yoğurt ibaresini görünce resmen gözüm döndü [@serkanaltunigne tarafından çizilen Bobo var ya. İşte onun sarı peynir görmüş hali]
Yoğurt ya da tarif edilen o lezzete yakın mandra ve sütlü ürünler tadı alamadım ama harika bir portakallı kurabiye lezzeti aldım. Hatta bu kurabiyenin üzerine biraz vanilya şurubu damlatılmış bile olabilir. Yanında pina kolada içmiş gibi oldum ilk nefes sonrası. Tatlı alkol tadına karışan ananas lezzeti gibi ferah bir damağı var
??
SMWS: bir grup viski severin bir araya gelmesi ile oluşmuş bir tadım grubu olarak yola çıkmış. 1983 yılında ilk fıçılarını satın alıp şişelemişler. Dünyanın en saygın bağımsız şişeleyicilerinden birisidir. Ben açıkçası SMWS şişelerine karşı koymanın çok zor olduğunu düşünüyorum.

SMWS üyeleri tek tek özel olarak seçtikleri fıçıları şişeliyorlar. Bu fıçıların kalitesinin gayet iyi olduğunu söylemek mümkün. İyi fıçı seçtiklerini defalarca kanıtlanmış durumdalar. Fıçı sertliğinde şişeliyorlar. Sunumları tek fıçıdan geldiği için devamı yok. Her fıçının kendince çok güzel bir hikayesi var. Mümkün olduğunca takip etmeye ve kaçırmamaya gayret ediyorum.

Kaleidoscope restaurant’ın mutfağında uzun yıllar şef James Freeman hizmet verdi. Viski ve yemek eşleşmesi konusunda benim bugüne kadar karşılaştığım en mahir şeflerden birisidir kendisi. Hem göze, hem de damağa hitap edecek tabaklar hazırlar. Pek çokları gibi ben de viskiyi yemekle birlikte tüketicilecek bir içki olarak görmüyorum. Ancak James Freeman bu bakış açısını yerle bir edebilme gücüne sahip tarifler sunar.