Kaptanın Ustalığı Dalgalı Denizde Belli Olur

SMWS 7.118
Longmorn 2002
59.1%abv
Tekrar dolum Bourbon Fıçıda 12 yıl beklemiş
7118 numaralı fıçıdan çıkan 224 şişeden birisi
?Eşlikçim: Yüksek Sadakat – Fener

Elbet hepimiz yalnız geldik hayata ve yalnız gideceğiz…

Ama nihayetinde yaşarken yalnız değiliz… Birlikteyiz…
Birimizin aldığı karar, diğerimizi de etkiler… Eşimizi, çocuğumuzu, sevdiklerimizi ve bazen de hiç tanımadıklarımızı etkiler.
➖➖➖
“Sliding Doors” diye bir film vardı… Film aynı anda iki farklı hikayeyi anlatır. Birincisinde son dakikada metroya binebilen bir kadının hikayesi akar. Diğerinde ise aynı kadının son saniyede kapı kapandığı için o metroya binemediği durumda yaşadıkları anlatılır. Film bu iki sürecin nasıl farklı aktığını bize anlatır. Bir saniye ile değişen hayatlar, bize yepyeni kapılar açar, bambaşka kapıları da kapatır…
Bir anda verdiğimiz kararlar; fazladan attığımız bir adım, bazen susmamız gerekirken söylediğimiz bir söz, çoğunlukla yapmadıklarımız, bir anda geri dönülmez biçimde değiştirir hayatımızı. Sadece kendi yaşantımızı da değil üstelik. Çünkü hepimiz birlikte yaşarız, bir diğerimize etki eder ve tepki yaratırız. Lâkin her zaman ve her koşulda kendi başımayızdır.

Aldous Huxley şöyle yazar bir kitabında:
“Şehitler savaş alanına el ele giderler, tek başlarına çarmıha gerilirler.
Birbirine sarılmış aşıklar umutsuzca yalıtılmış sevinçlerini tek bir benüstülük halinde kaynaştırmaya çalışırlar. Boşuna..
Doğası gereği her vücut bulmuş ruh yalnız olarak acı çekmeye ve zevk almaya mahkumdur. Duyular, duygular, iç görüler, hayaller, bütün bunlar özeldir ve sembollerle ikinci ellerin aracılığı dışında iletilemez.”

Hepimiz kendi gemimizi yürüten kaptanlarız sonunda amma velakin aynı anda hepimiz aynı gemideyiz…

Ve kaptanın ustalığı dalgalı denizde belli olur….

Bir kapıyı açarken diğerini kapatmak da mümkün bir seçenek…

Fırtına kopmuşken çevrende, şimşekler çakar ve köpük köpük dalgalar boyunu aşarken gemiyi karanlıkta limana yetiştirmek de kolay değildir… Şairin dediği gibi, ararsın doğruyu …
Fenerle tararsın kara geceyi
Ararsın ömrü boyunca
Sorarsan buldun mu doğru heceyi?
Bilmem ki, bilmem ki, bilmem ki, bilmem ki

Ama sonuçta

En sonunda…

En sonunda,

Kaptanın ustalığı dalgalı denizde belli olur…