Kavalan Bordeaux Margaux Wine Cask Matured

Kavalan’ın 10. kuruluş yıldönümü için limitli sayıda ürettiği, Bordeaux Margaux ve Bordeaux Pauillac şarap fıçılarında olgunlaşmış iki farklı sunum piyasaya sürmesi ile birlikte, deyim yerindeyse bir sürek avının içinde bulduk kendimizi. Benim de üyesi olduğum  [IWS] olarak bu iki şişenin peşine düştük ve zannederim ülkemizde bu iki şişeyi açan ilk viski severler olduk.

Kavalan Bordeaux Margaux Wine Cask Matured burunda şarabi ve nebati kokuların ön planda olduğu bir viski. Şarap etkisi gayet güçlü. Kuru üzüm ve paprika biberlerinin karışımı kokular sunuyor. Havalandıkça şarabi karakteri daha da güçleniyor. Meşe kokusu baskılanmış çok hissedilmiyor. Yeşillik kokuları bana roka ve kereviz gibi rayihaları hatırlattı. Kokladığım en iyi burun olduğunu söyleyemem.

Damakta gayet dolgun gövdeli, yoğun ve ağır bir viski. Pul bibere batırılmış meyveler gibi. Bir yönüyle acı baharatlar diğer yönüyle kiraz ve mürdüm eriği gibi lezzetler sunuyor. Hemen ardından damakta dönen meşe lezzetleri çikolata ve tiner rayihası ile dönüyor.
Bitişte uzayan şarabi notalarını ben beğendim. Meşe ve en nihayetinde bir parça tatlı, keçiboynuzu gibi tatlar bıraktı.

57.8%abv alkol seviyesinde fıçı sertliğinde (cask strength) ve tek fıçıdan (single cask) şişelenmiş bu şişe MG111007084A fıçısından çıkan 125 şişeden 14.süydü. Şişenin yarattığı heyecanın, aromasının önünde olduğunu söylemem lazım. Kavalan’dan çıkan en iyi sunum olmadığını söylersem sanırım yanılmış olmam ama şüphesiz eşsiz bir şişedir. Aklıma kazınan bir lezzet sunmadı ve fakat şişeyi beklemenin heyecanı ve o kadar bekledikten sonra dostlarla beraber paylaşmanın keyfini asla unutmayacağım. İkiz kardeşi Kavalan Bordeaux Pauillac Wine Cask Matured daha çok beğendiğim bir sunum oldu.