Kavalan Bordeaux Pauillac Wine Cask Matured

Kavalan’ın 10. kuruluş yıldönümü için limitli sayıda ürettiği, Bordeaux Margaux ve Bordeaux Pauillac şarap fıçılarında olgunlaşmış iki farklı sunum piyasaya sürmesi ile birlikte, deyim yerindeyse bir sürek avının içinde bulduk kendimizi. Benim de üyesi olduğum  Istanbul Whisky Society [IWS] olarak bu iki şişenin peşine düştük ve zannederim ülkemizde bu iki şişeyi açan ilk viski severler olduk.

Kavalan Bordeaux Pauillac Wine Cask Matured burunda tatlı rayihalara eşlik eden şarabi kokuları cömertçe sunuyor. Böğürtlen ve Türk lokumu. Kahve kokularına eşlik eden meşe rayihası çok güzel. Derinlerde beğenmediğim rutubet kokuları var.

Damaktaki etkisi dolgun ve gövdeli bir viski olduğunu belli ediyor. Damağı yağlı bir hissiyatla kaplıyor. Tütün kolonyası ve mineralli bir tat bıraktı. İlk nefes ile birlikte dönen meyve lezzetleri kiraz ve gün kurusu ile belirgin. Meşe tadı yerli yerinde.

Bitişi şarabi notalarla uzuyor. Baharatlı ve asidik. Burundaki rutubet kokusu bitişte kendisini daha da güçlü hissettiriyor. Ardçıl lezzetleri kuru üzüm ve fıstık.

57.8%abv alkol seviyesinde fıçı sertliğinde (cask strength) ve tek fıçıdan (single cask) şişelenmiş bu şişe LT111007053A fıçısından çıkan 128 şişeden 38. şişe. Bence ikiz kardeşi Kavalan Bordeaux Margaux Wine Cask Matured‘a kıyasla daha başarılı bir sunum olmuş. Tıpkı ikiz kardeşi gibi bu şişenin de yarattığı heyecanın, aromasının önünde olduğunu söylemem lazım. Kavalan’dan çıkan en iyi sunum olmadığını söylersem sanırım yanılmış olmam ama şüphesiz eşsiz bir şişedir. Aklıma kazınan bir lezzet sunmadı ve fakat şişeyi beklemenin heyecanı ve o kadar bekledikten sonra dostlarla beraber paylaşmanın keyfini asla unutmayacağım.