Kavalan Selection Brandy Cask

Marka özelinde detaya girerek asıl konuyu kaçırmak istemiyorum fakat şunu söylemek isterim:
Tayvan’dan gelen, 4 yaşında, fıçı sertliğinde (cask strength) ve tek fıçıdan (single cask) şişelenmiş, içinde daha önce brendi bulunan fıçılarda yıllandırılmış bir viski var. İçmek ister misin? sorusunun bendeki cevabı: “Hemen!”
La Maison du Whisky için özel olarak üretilmiş olan bu viski 2009 yılında damıtılmış ve 2013 yılında şişelenmiş. Benim elimdeki şişe A09062601 numaralı fıçıdan çıkan 152 şişenin 36. şişesi. 58.6%abv alkol seviyesinde.

Yoğun ve kapalı bir burna sahip. Tayvan ikliminin özelliği işte böyle ortaya çıkıyor. Normalde aynı yoğunlukta kapalı bir burna 4 yaşındaki İskoç viskilerinde denk gelmek sanırım mümkün değil. Meşe kokusu kendisini kalemtraş, talaş, yonga gibi marangozhane kokuları ile belli ediyor. Akçağaç şurubu kokusu bunlara eşlik eden diğer koku. Böyle anlatınca sanki bir bourbon burnuymuş gibi geliyor ama değil. Şarabi ve likörlü rayihaları da çok güçlü. Çok ayırt edici hem asidik, hem fıçı etkisi yüksek farklı bir burun. Beğendim.

Damakta beklediğimden daha dolgun bir viski olduğunu not edebilirim. 4 yaşında bir viski için bu gövde gerçekten şaşırtıcı. Alkol seviyesi lezzet olarak alkol tadını hissettirmiyor ama sertlik seviyesi damakları iğneleyen etkiye sahip. Reçine ve likörlü lezzetlerine eşlik eden kayısı ve ekşi marmelat lezzetlerini beğendim.
İlk nefes sonrası damakta dönmeye başlayan meşe lezzetleri, egzotik meyve rayihaları ile karışıyor. En son kalan lezzetler; kuru üzüm, tarçın ve karanfil.

Kabaca ifade etmek gerekirse, birayı distile edince viski, şarabı distile edince brendi elde ediyoruz. Birincisi arpa başta olmak üzere tahıllardan, ikincisi ise üzümden yola çıkarak elde ediliyor. Antik Romalıların çok sevdiğim bir tavsiyesi var: Üzümle arpayı karıştırmak iyi değildir diye salık verirler. Yani aynı sofrada bira ve şarap beraber içilirse ertesi güne kötü etki yaşamanıza neden olur diyorlar.

Bu şişede tahıl ve üzümü bir şekilde karıştırmışlar. Ortaya çıkan sıvı keyifli lâkin peşinde olduğum lezzet bu değil.