Kavalan Solist Amontillado Cask

Genelde kadehime koyduğum viskiyi hemen içmem, en azından bir iki dakika kadar havalanmasına müsaade ederim. Kadehe yeni konmuş viskiyi hemen içmek viskinin adab-ı muaşeretine de uygun değil bence. Bununla birlikte bazı viskiler, daha kadehe dökülürken kalp atışlarımı hızlandıracak kokular yayar etrafa. Ne geleceğini nasıl bir gizem sunacağını şişeden çıktığı anda fısıldamaya başlar.
Kavalan Solist Amontillado Cask işte böyle bir viski. Beklemeden hemen içmemek için kendimi zor tuttuğum tam anlamıyla baş döndürücü bir burna sahip. İlk nefesle birlikte ağzım sulandı. Tertemiz yıkanmış çarşafların konduğu eski sandığı açıp koklar gibi. İyi bir viski nasıl kokmalı? Kavalan Solist Amontillado Cask gibi kokmalı. Şekerli rayihaları karemel ve pansipanya gibi. Ve birinci sınıf sherry meşe kokusu. Koklamalara doyamadım.

Burundaki bu güzelliklerden sonra kendi kendime şöyle söyledim: Beklentini yüksek tutma, bu kadar iyi burun sonrası damak bir miktar düşük kalabilir. Ne mümkün?
Damaktaki şarabi etkisi tam da burundaki karamelli ferah sherry kokuların benzeri. Oldukça gövdeli, alkol tadını hissettirmiyor ancak 55.6%abv seviyesi ile damaklarınızı diş hekiminden çıkmış gibi uyuşturma etkisine de sahip. İki tatlı kaşığı su ekleyebilirim ama hayır. Su ekleyerek var olan aromalardan herhangi birini ne uzaklaştırmak ne de güçlendirmek istemiyorum. Hepsi dengede. Sıvıyı çiğnedikçe açığa çıkan sherry lezzeti ve ona eşlik eden egzotik tatlar çok çok başarılı.

İlk nefes ile birlikte uzayan harika bir meşe lezzeti var. Ardçıl lezzetleri badem, kaju fıstığı ve leblebi gibi tatlar taşıyor. Şarabi lezzet halâ yerli yerinde. Halâ çiğneme isteği var.

Çok çok başarılı bulduğum bir viski. Beğenmemek mümkün değil bence.

Defterimden Notlar

Karışık bir viski değil. Sundukları gayet belli ama minimalist de değil. Zengin bir panorama sunuyor. Buna rağmen hiçbir aroma bir diğerine saygısızlık eder durumda değil. İngilizlerin DECENT dedikleri türden. Terbiyeli, saygın ve elit.

Üçüncü kez içerken birer ikişer çay kaşığı su eklemeye de başladım. Fındık ve çikolata tatları daha belirgin hale geliyor. Ayrıca marzipan ve sherry lezzetleri de daha iyi bir kıvam yakalıyor.