Kilkerran 9 Calvados Cask

Mineral ve toprak kokusuna karışan meyvemsi tatlı rayihaları iştah açıcı. 57.4%abv alkol seviyesinde dolumu yapılmış fıçı sertliğindeki (Cask Strength) Kilkerran 9 Calvados Cask tek fıçıdan (single cask) şişelenmiş. Havalandıkça fındıksı kokular da salıyor. Amasya elması gibi ağız sulandırıcı rayihaları oldukça belirgin. Bir kaç damla su ekledikten sonra öne gelen baharat kokuları karanfil gibi sıcak kokular taşıyor. Malt kokuları ise sıcak kurabiye gibi lezzetli.

Şarabi lezzetleri buruk ve duru. Çok beğendiğim Glen Scotia 12 ve 18’in nötr galeta lezzetlerine sahip. Yağlı bir hissiyat sunuyor. Derinlerde yine elma ve armut gibi kış lezzetleri mevcut. Bir iki damla su eklediğimde şarabi lezzetleri Earl Grey çay gibi bir tat vermeye başladı. Çok beğendim.

Orta uzunluktaki bitişi kesinlikle ceviz tadı taşıyor. Ceviz lezzeti aslında meşe ile aynı aroma ailesinden gelen tatlardan birisi ancak meşe diyebileceğim kadar yoğun bir odunsu lezzet yok. Uzadıkça bir miktar baharatlı lezzetler de sunuyor. Yaş tarçın yaprağını ısırınca gelen sert ve acı tad kaldı ağzımda.

Kişisel olarak Campbeltown bölgesinde üretilen viskilere karşı pozitif ayrımcılık yapma eğiliminde olduğumu söylemem gerek. Çok çok beğendim. Springbank damıtımevinin eski baş damıtımcısı efsanevi Frank McHardy, son yıllarda Kilkerran için çaba sarfediyor. Doğrusu bu ya Frank McHardy hangi işe elini atsa ortaya muazzam bir eser çıktığını düşünüyorum. Bulunabilirse kaçırılmaması gereken gereken bir şişe. Benim tattığım şişe, aynı fıçıya Mayıs 2006 tarihinde doldurulup Ekim 2015 tarihinde şişelenmiş 288 şişenin 60 numaralı olanıydı. Bu şişeyi Singapur’da The Quaich Bar‘da içme fırsatım oldu. The Quaich için özel olarak şişelenmiş bir sunumdu. Çok beğendiğimi ifade ettiğimde, barmen istersem elinde 4-5 şişe kaldığını ve ikisini bana satabileceğini iletti. Ben sadece bir şişe aldım. İkinci şişeyi almamış olmama pişmanım!