Kininvie 25 The First Drop 1990 Release 1

Tadım ortağım sevgili @viskiperver in tanımı ile pastoral bir şiir gibi. Fırından yeni çıkmış tarçınlı kek gibi tatlı ve tahıllı kokularına eşlik eden baharat kokuları baş döndürücü. Havalandıkça öne gelen meyvemsi kokuları daha ziyade Japon viskilerinden alışık olduğumuz egzotik meyve rayihaları taşıyor. Talaş kokusu ve tütün kokuları da taşıyor.

Damakta bal, pekmez gibi tatlı aromalar sunuyor. Oldukça gövdeli. İçmek değil çiğnemek isteği uyandıran viskilerden. Çok zengin. Kuru üzüm lezzetleri ile burundaki pankek kokusunu damakta da hissettiriyor. Bir iki damla su eklerseniz lavanta, hanımeli gibi çiçeksi aromalar da sunuyor. Çok zengin ve çok yönlü bir damağa sahip.

Biberli bitişi odunsu kuruyemiş lezzetleri ile uzuyor. Badem, fıstık içi ve bir kat incecik baklava hamuru gibi gevreksi lezzetler bütününe sahip. Vanilya ve karanfil yerli yerinde. İlk nefes sonrası gelen kestane tadı Kininvie’nin en güzel son dokunuşu oldu.

61.4%abv seviyesine sahip olan Kininvie 25 fıçı sertliğinde şişelenmiş. Sherry notalarına hayran viski severlere “Sherry olmadan da olabiliyormuş” dedirtecek kadar sıra dışı. Kininvie serisinin 17 ve 23 yıl olgunlaştırılmış sunumlarını da tatmış ve onları da çok beğenmiştim. Kininvie kolay bulunan bir tek malt değil ancak Monkey Shoulder malt harmanı içinde bolca kullanıldığını söylemeliyim. Tabi ne 17 ne 23 ne de 25 yıl olgunlaştırılmış olan Kininvie sunumları ile Monkey Shoulder aynı kategoride değil. Sadece genel karakteristiği hakkında fikir verebilir.

Kininvie damıtımevi İskoçya’nın en genç damıtımevlerinden birisidir. 4 Temmuz 1990 yılında işletmeye açılan damıtımevinde 5 Temmuz 1990 tarihinde damıtılıp fıçıya aktarılan ilk viski bugün karşımıza Kininvie 25 olarak çıkıyor. Operasyonun ilk damıtımıdır. Bu sebeple adına First Drop – İlk Damla denmesinin nedeni de budur. Hayatımız boyunca bir damıtımevinin ilk ürettiği viskiyi içme şansına kaç kez sahip olabiliriz ki ?