Lagavulin 8

Odun kömürü ve baharatlı kokuları karabiber ile belirgin. Limoni kokuları keyifsiz ama kalıcı değil. Havalandıkça açılan bir viski. Genelde bu kadar genç viskilerin burunda bu hızda kokuda değişim göstermesini çok beklemem. Sadece bir çay kaşığı su botanik kokularını güçlendirdi. İs yerli yerinde. Değişken ama çok ayırt edici bir burna sahip.

Kar yağmış soğuk bir sabah vaktinde içinizi ısıtacak bir kapak Islay viskisinden daha iyi ne olabilir ki? Şüphesiz bir başka Islay viskisi. İşte Lagavulin 8 o viski. 48%abv alkol seviyesi ile ayrıca gönülçelen.

Odunsu tatları bir parça kağıt çiğnemiş gibi düz ve temiz lezzetler sunuyor. Havalimanlarındaki büyük puro hümidor odasına girdiğimde aldığım kül, tütün, rutubet kokuları hakim. Tuzlu lezzetleri yaş ceviz gibi damak buruyor. Lagavulin 16 içmeye alışmış viski severe verilen bir uyarı:
“O Lagavulin 16 ile çabuk alıştığın kuru kayısı aromasını arama boşuna, işin özü budur, tuz is ve yosun üçlemesi. Fabrika ayarlarına dönüş şişesi.”

Meşe ve bol miktarda karabiberin uzayan birlikteliği ile mest olmamak mümkün değil. Arka arkaya gelen lezzet değişimleri limoni asidik tatlar ve bir miktar da nanemsi kokular taşıyor. Tüm bu lezzetleri taşıyan is aroması uzun. Bitişini Lagavulinden ziyade Ardbeg’e benzettim.

1816 yılında kurulmuş Lagavulin’in 200. kuruluş yıl dönümü için özel üretilmiş bir şişe. Alfrad Barnard’ın 1880’de damıtımevini ziyaret edip çok beğendiğini söylediği 8 yıllık viskilere ithafen üretilmiş çok özel bir sunum.
Tertemiz, dengeli ve bir is mabedi. Tartışmasız içtiğim en iyi 12 yaş altındaki viskilerden birisidir. Söylemem lazım ki genç Islay viskilerinin gönlümde farklı bir yeri var.

Defterimden Notlar

Lagavulin 8 içerken aklıma bir yerlerde denk geldiğim şaiirini bilemediğim şu şiir takıldı…

8 yaşındaki çocuğun yüreği..
Mabedinde ki son söylemi
Derinlerden gelen sesi
Şöyle dedi:
Ey yürek çok yol aldın, elbet yoruldun..
Ama yerin yedi kat altında
Ama yedi kat üstünde..