Lagavulin Distiller’s Edition 1997

Yoğun is ve vanilya kokusu ile karakterize kokusu klasik Islay aromaları olan iyot ve yosun kokularını da taşıyor. Burunda is, meyvemsi kokular ve baharatın çok güzel bir kombinasyonu var. Pipo tütünü kokusu ve derinlerdeki deri kokusu havalandıkça ön plana çıkıyor. Koku o kadar yoğun ki kadehten dışarıya vuruyor.

İlk yudumla birlike önce duman ağzı kaplıyor, bir miktar mazot kokusu ve yine pipo tütünü aromaları ön planda. Daha yumuşak kahve ve karanfil gibi baharatlı tatlar da açığa çıkıyor. Sıvı ağzın içinde dönerken tam bir lezzet patlaması yaşanıyor. Vanilya, malt ve turba tuzlu bir tat bırakıyor. Çok dengeli, çok iştah açıcı ve şaşırtıcı derecede lezzetli.
Açıkçası çok tehlikeli bir damağı var. O kadar lezzetliki hızlıca yarım şişeyi içmiş olmanın önüne geçemeyebilirsiniz.

Uzun bitişi var. Turba, sherry, meşe ve eşlik eden aromalar gerçekten sıra dışı. Siyah incirin tanenli tadı kaldı ağzımda.

Lagavulin Distiller’s Edition 1997 için söyleyebileceğim temel yorumum: İsli ve baharatlı tatları, floral kokularla bütünleştirmiş ve bunu dengeli şekilde sunabilen bir viski. Lagavulin DE 1995’i daha çok beğendiğimi eklemeliyim.