Lagavulin Distillery Only Cask Strength 2017

Lagavulin’lerin en güzel kokan sunumlarından biri olabilir. Denizden gelen iyodik kokuların is ve limoni füme kokularla dengeli uyumu. Gözlerimi kapatınca aklıma koca bir tepside sunulan istiridyeler ve deniz kabukluları geliyor. Füme etlerle ne güzel bir birliktelik olacak diye iç geçiriyorum. Meşe kokuları muazzam. Kuru kayısı ve kuru üzüm rayihaları… Tam bir Lagavulin. İsli, meyvemsi ve karamelize…

İlk yudumda şakaklarıma kadar vuran bir etki ile açıldı. 54.1%abv fıçı sertliği (cask strength) seviyesinde şişelenmiş. Turunçgil aromaları bergamot ve limon ile belirgin. Yeşil çay rayihaları ve turba yerli yerinde. Çok dolgun, gövdeli. Damakta o kadar büyüyor ki sanırım en doğru tanım, lezzet bakımından obez bir viski olduğudur. Zamanında Liverpool’da gittiğim bir cafenin özel siparişi: İsli yeşil çay ile birlikte sunulan ev yapımı üzümlü kurabiyelerdi. Bana o lezzeti ve ortamı hatırlattı.

Damak ve burun o kadar güzel ki bitişi hiç mi hiç umurumda değil. Sanırım orta uzunlukta. Doğrusu bu ya, bitişi ne kadar uzun sürecek diye beklemedim. Bir an önce tekrar koklayıp damaktaki o muazzam isli yeşil çay kurabiye birlikteliğine konsantre olmak istiyorum.
Hallelujah…
Brewdog 5AM Saint American Red Ale ile çok yakıştıklarını biliyorum.