Laphroaig 25

Tuzlu ve turbası bol bir burna sahip. Fıstık kokusu gayet belirgin. Floral notaları yeşil elma ve limon ile karakterize. Bourbon etkisi sağlam bir şişe. Gerçekten dengesini çok iyi bulmuş bir burna sahip. Derinlerde havalandıkça açığa çıkan eser miktarda deri kokusu var. Turba rayihaları genellikle topraksı kokuları da beraberinde taşır. Laphroaig 25 için bu topraksı kokular çok belirgin değil. Laphroaig severlerin alışık olduğu medikal kokular ise burunda yok. Ben burnunu çok beğendim. Kör tadımda bunun bir Islay viskisi olduğunu ıskalamazdım lâkin Laphroaig olduğunu söylemekte zorlanabilirdim. Örnek olarak şöyle söyleyeyim Laphroaig 10 ile alakası yok.

Asidik ve yoğun turba atağı ile damağı vuruyor. Sanki küçük bir parça turbanın üzerine limon sıkıp ağzıma atmış gibi bir hissiyatı var. Meşe aroması sherry ve karabiber ile birlikte geliyor. Buruk şarabi tatları siyah üzüm ile belirgin. Gayet dolgun ve gövdeli. Damak çok güzel ama Laphroaig 25 alışık olduğumuz medikal aromaları damakta da sunmuyor.

Orta uzunluktaki bitişi meşe, sherry, tuz ve iodik notaları sunuyor. Gayet tatminkar. Tuzlu fıstık bitişte de var ki Laphroaig 25’in en beğendiğim rayiha ve aroması oldu.

Defterimden Notlar

Müthiş bir burnu var ama bu bir Laphroaig burnu değil….
Nerede o güzelim medikal aroma ve rayihalar?
Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım. Bir Laphroaig şişesi açtığınızda beklentiniz ilaç kokuları, daha spesifik olmak gerekirse ecza dolabı kokuları ve onlara eşlik eden deri/süet kokuları değilse nedir?
Laphroaig 25 bu kokuları sunmuyor. Bence fantezi olmuş.

Bu fiyatı bir daha verir miyim? (Mayıs 2020 itibariyle aşağı yukarı 250 pound seviyesi)
Benim cevabım çok net: Asla!

Burunda dengeli. Laphroaig gibi olmayan bir Laphroaig tatmak isterseniz Laphroaig 25 iyi bir seçenek. Bekledikçe açılan bir hazine. Her hangi bir yerde görürseniz en azından koklamanızı öneririm.

Laphroaig hakkında detaylı bilgi almak için başvurulabilecek en önemli kaynaklardan birisi de Laphroaig koleksiyoneri ve araştırmacısı Marcel van Gils’in internet sitesidir. http://www.laphroaigcollector.com/
Dünyanın en geniş Laphroaig koleksiyonuna sahip olan Marcel, Hollandlı bir diş hekimdir. 1995 yılından bu yana toplamaya devam ediyor.