Longmorn The Distiller’s Choice

En sonda yazacağımı en başta yazayım istedim bu sefer.
Longmorn çok ama gerçekten çok sevdiğim bir damıtımevi. Müthiş viskileri var. Lakin bu şişe Longmorn’un ustalık eseri değil. Longmorn’un neler yapabileceğini görmek için eksik kalır.
The Distiller’s Choice kötü viski mi? Hayır!
Sadece buraya not düşeyim: Bu yumuşacık Longmorn’u sevdiyseniz başka sunumları aklınızı başınızdan alacak kapasitededir.

Vanilya ve floral kokuların tazeleyici limon-portakal gibi turunçgillerle birleştiği iştah açıcı bir burnu var. Hiçbir koku bir diğerine baskın değil. Burbon fıçı etkisi aşikâr bir sunum. Pişmaniye gibi tatlı tahıllı kokular da mevcut. Havalandıkça öne gelen kokuları hanımeli taşıyor lakin güçlü değil.

Çok yumuşak, ipeksi bir içime sahip. Karamelize sütlü tatlı rayihaları meyvemsi lezzetler de taşıyor. Pişmiş ve üzerine tarçın serpilmiş şeftali tatlısı gibi ağız sulandırıcı. Çok derinlerde üzüm tadı da mevcut.

Kısa orta arası uzunluktaki bitişi az meşe tadını baharatlı lezzetlerle birlikte sunuyor. Limoni buruk lezzetler yine mevcut. Ancak tatlı tahıl lezzeti o kadar ayırt edici ki limoni tatlar geri planda kalıyor.

Speyside bölgesinin hemen hemen tüm karakteristik özelliklerine sahip. Daha fazla yeşil elma ve çim kokusu alabilsek harika olurdu. 40%abv alkol seviyesinde. Chivas Regal’in üst segment ürünü Ultis‘in içinde yer alan beş viskiden biri de Longmorn’dur. Hergün rahatlıkla içebileceğim, yumuşacık bir viski. Cardhu, Glenlivet, Glenfiddich ve Balvenie sevenleri fazlasıyla mutlu edecektir.