Longrow Peated

Mobilya cilası kokularına karışan limon çiçeği ve is rayihaları bütünsellik içinde değil. Mobilya cilası kokusu havalandıkça aseton gibi keton türevi bir kokuya dönüşüyor. Longrow Peated’ın kimyasal kokuları bakalit gibi plastik ağırlıklı. Bununla birlikte derinlerde tatlı rayihalar da mevcut.

Damakta is tadı çok baskın değil. Çikolata ve limon gibi zıt lezzetler bir arada. Dengeli bir damak olduğunu söyleyemem. Havalandırmak ancak uzun uzun havalandırmak iyi geliyor. Zor da olsa yaş üzüm ve susamlı kraker gibi lezzetler almak mümkün olabildi.

Orta uzunluktaki bitişi kurutucu ve fındıksı. İlk nefes sonrası dönmeye başlayan tahıl kokusu kızarmış ekmek gibi. Baharatlı lezzetleri ise biraz kara biber taşıyor.

Campbeltown bölgesindeki Springbank damıtımevinden çıkan 46%abv alkol seviyesinde şişelenmiş. İlaçsı kimyasal notaları daha az ketonik kokular ihtiva etse daha iyi bir viski olurdu bence. Campbeltown bölgesinden çıkma, Springbank damıtımevinde üretilme çok daha iyi viskiler içtiğimi söylemem gereksiz olur. Burundaki ketonik kokular (aseton) iyi viskide olmasını istediğim kokular sıralamasında yer almıyor. Bazı viski yorum sitelerinde “başlangıç seviyesi, Islay viskilerine giriş viskisi” gibi ibarelerle tanıtılmış.
Sussam gönül razı değil, söylesem kelimeler kifayetsiz.
Siz anladınız konuyu…