Macallan 12 Sherry Oak

İlk nefesle birlikte şunu anlıyorum ki etiketin üzerinde sherry oak yazmasa da olurmuş. Sherry ve meşe kokusu kadehten dışarı vuruyor. 12 yıl olgunlaştırılmış Macallan sunumu için hiç şaşırtıcı değil ve tam da beklediğim kombinasyon. Macallan 12 Sherry Oak bir miktar kuru üzüm ve badem kokusu ile birlikte havalandıkça açığa çıkan kızarmış ekmek kokusunu da gayet uyumlu bir denge ile sunuyor.

Bazı viskiler öyle gövdelidir ki çiğnemek istersiniz. İşte Macallan 12 Sherry Oak da bu grupta yer alan viskilerden biri. Tanenli şarabi notaları Alaşehir üzümü gibi ağız sulandırıcı. Kayısı marmelatı ile belirgin tatlı aromaları yine meşe ile birlikte dönüyor. İlk nefes sonrası gelen floral notaları, papatya ve frezya demeti koklar gibi polenli ve topraksı.
Baklava şurubu veya katmer gibi tatlı lezzetleri var.

Daha uzun bir bitiş olmasını bekliyordum ama benim standartlarımda orta uzunlukta diyebilirim. Her viskide olmasını arzu ettiğim meşe tadı gayet belirgin. Sarı leblebi ve üzüm pestili gibi tatlar dönüyor. Damağı kaplayan yağlı hissiyatı bence bu yaştaki bir Macallan için yeterli değil.

Macallan 12 Sherry Oak 40%abv alkol oranı ile bu kategorideki en güçlü Highland viskilerinden birisi. Yumuşak içimli ve sherry severler için klasik sunumlardan biri. Bu tip temiz viskileri çok seviyorum. Temiz viskiden kastım, sunduğu aromaları dengeli ve birbiri içinde iyi harmanlayabilmiş olan viskidir. Üç kelime ile aroma profilini vermem gerekirse, sherry, meşe ve tanenli üzüm lezzetleri derdim.