Macallan 15 Gran Reserva

Macallan Gran Reserva.
Viski ile bir şekilde yolu kesişmiş herkes için zannederim tek başına adı bile heyecan yaratmaya yeter.
Bir viski severe Macallan Gran Reserva ikram edileceğini söylemek, bir sinefile birazdan Martin Scorsese ile tanışacağını söylemek gibi bir şey. Macallan Gran Reserva serisinin bu kadar heyecan uyandırmasının sebebi zannederim Macallan 18 Gran Reserva 1979’un pek çok deneyimli viski sever için bugüne kadar üretilmiş en iyi viski olabileceği yönündeki beyanlarıdır. Bunu bilmek mümkün değil ama Gran Reserva adının etrafında oluşan bu büyük merak ve heyecan dalgasına kapılmamak çok zor.

Bu şişe Istanbul Whisky Society üyesi çok sevgili Cem Alpay tarafından bize ikram edildi. Cem gerçek bir viski sever ve sıkı bir Macallan hayranıdır. İyi de bir Macallan koleksiyonuna sahiptir. Cem’i instagram hesabından @whiskeyIntheJar_ takip edebilirsiniz.

Macallan 15 Gran Reserva Macallan gibi kokuyor. Yani demem o ki, klasik bir Macallan’ın burunda sunmasını beklediğimiz tüm rayihalar mevcut. O eski efsanevi Mac’ler gibi kokuyor. Sherry kokusuna karışan üzüm pekmezi ve tarçın kokuları ile muazzam bir açılışı var. Havalandıkça ceviz ve meşe kokusu daha da belirgin hale geliyor. Eski bir sandığı açmış ya da uzun süre kapalı kalmış bir odaya girer gibi.

Damakta sherry ve meyveli kek etkisi ağız sulandırıcı. Meşe yerli yerinde. Oldukça gövdeli bir damağa sahip. Tatlı rayihaları balmumu ve mürdüm eriği aromaları taşıyor. 10 numara damak.
Bitişi yokuş aşağı yuvarlanan taşlar gibi… Ardı ardına durmaksızın gelen baharat ve ceviz lezzetleri, sherrynin buruk lezzetlerini de taşıyor.

Uzun uzun yazıp, şöyle güzel, böyle etkileyici demeye gerek var mı bilemiyorum.
Viski nasıl bir içkidir? sorusunun cevabı olabilecek bir sıvı.
Macallan 15 Gran Reserva.