Macallan Classic Cut 2017 Release

Fıçı sertliğinde (cask strength) şişelenmiş ve 58.4%abv alkol seviyesinde olmasına rağmen burunda gayet ılımlı ve hoş kokular bütünü sunuyor. Vanilya ve zencefil kokularına karışan sherry ve meşe kokuları dengeli. Bir iki tatlı kaşığı soğuk su ekledim. Ortaya çıkan tatlı kokular çikolata ve güçlü maltlanmış arpa şekeri kokusu taşıyor. Ne demek istiyorum şöyle anlatayım. Bira yaparken maltlanmış arpayı mayşeleme aşamasından sonra aldığınızda açığa enfes bir şekerli malt kokusu çıkar. maltlanmış arpanın içindeki nişastanın açığa çıkan şekerlenmiş tatlı rayihadır bu. Öyle kokuyor.

Damakta iğnelemeler oldukça güçlü. Ben su eklemeden keyif alamadım. Biraz su ilavesi ile dengesini kaybetmeden nişastalı, kahve ve karamelize lezzetleri açığa vuran bir sunum oldu. Gayet gövdeli ve çok yönlü bir damak. Meşe ve sherry tadı çiğneme hissiyatı ile dönüyor. Likör tadı portakal aroması ile belirgin. Rum içmiş ve üzerine bir dilim portakal yemiş gibi bir hissiyatı var.

İlk nefes sonrası uzayan lezzetleri, acıbadem, biber gibi dik ve sert lezzetlerle dönüyor. Sherryden gelen şarabi lezzet ki Macallan imzası gibi hep orada.

Bu şişeyi bir başka Istanbul Whisky Society [IWS] tadım etkinliğinde tatma şansım oldu. Aynı tadımda 2017 ve 2018 sunumlarını karşılaştırma imkânımız da olmuştu. Açıkçası ben 2017 sunumunu daha çok beğendim. 2017 sunumunu IWS üyesi Ümit Gökşen, 2018 sunumunu ise IWS üyesi Deniz Ergener ikram etmişti.