Michter’s Small Batch Sour Mash

Tereyağ ve tahıl kokularına karışan çam reçinesi rayihası ile burbon ve tahıl viskisi arasında gidip gelen bir burna sahip. Baharat kokuları tarçın ve karanfil ile belirgin. Odunsu rayihalar o kadar genç ve yeni mobilya gibi kokuyor ki, taze kesilmiş talaş kokusundan bunun bir burbon burnu olduğunu söylemek mümkün. Bol miktarda elma ve gofret kokuları da mevcut. Sanki elma şekeri gibi kokuyor.

Tam anlamıyla zengin diye tanımladığımız damak budur. Yağlı, baharatlı, meşe tadı veriyor üstelik botanik lezzetleri çok güzel. Bir iki damla su ilavesi ile açığa çıkan incir ve kabuklu fıstık lezzetleri çok başarılı. Gayet oturaklı bir viski ve yoğun malt tadı mevcut.

İlk nefes sonrası damağı kaplayan sıcak hissiyatı 43%abv alkol seviyesinden bence daha büyük bir etkiye sahip. Sikletinin ötesinde sert yumruk atan boksör gibi. Meyvemsi aromalar ile uzuyor. Çam reçinesi ve talaş halen yerli yerinde.
Her zaman rastlanmayacak güzellikte bir burbon. Özellikle yağlı hissiyatına bayıldım diyebilirim. Meyvemsi karakteri ve kremamsı yağlı hissiyatı çok makbul. Çok özel bir burbon viski olduğunu düşünüyorum.
Sour mash ibaresinin anlamı şudur: Viski üretiminin önemli adımlarından birisi olan mayşeleme adımı için kullanılacak olan fermente mayayı bir önce batch üretiminden alıyorlar. Tıpkı yoğurt mayalar gibi.