Nikka Taketsuru 17

Yoğun meşe, kahve ve yanmış şeker aromalarının üst düzey uyumu var. Uzun süre koklamaktan kendimi alamadım. Badem ezmesi ve puding kokusu bir arada. Sütlü bir tatlının üzerindeki çikolata ve yanmış şekeri koklar gibi bir hissiyatı var. Havalandıkça açığa çıkan aromalar daha ziyade çiçeksi kokuları taşıyor. Egzotik ve ağız sulandırıcı. Maalesef 43%abv alkol seviyesindeki bu viskiye su eklerseniz çiçeksi kokuların bir kısmı azalıyor.

Tarçın ve yanmış şeker aromalarına eşlik eden biberli ve bitter tatlar zor bir damak sunuyor. Portakal ve zencefile eşlik eden tanenli lezzetler ilk nefesle birlikte damağı kaplıyor. Süt ve çikolata halen yoğun. Çok başarılı.

Tatlı aromaların keskin baharatlarla uyumu damakta kalan baskın rayihalar. Uzun bitişe sahip ve ilk nefesle birlikte ağzı kaplayan yağlı bitişe sahip. Çok dengeli.

Defterimden Notlar

Nikka Taketsuru 17 bugüne kadar tadımını yaptığım en dengeli viskiler arasında ilk sıralarda yer alır. Bu kadar farklı aromanın bir arada dengede olabildiği çok az sayıdaki viskiden birisidir. Hep elimin altında olsun isterim.
2018 yılında dünyanın en iyi malt harmanı seçildi. Bu ödülü almadan 3 sene önce canım kardeşim Işıtan hediye etmişti bu şişeyi. Ne zaman Taketsuru 17 görsem bu şişeyi içtiğimiz akşamın anıları canlanır gözümde. Her yudumunda lezzetine şaşırdığımız, felsefeden sanata, kardeşlikten dünya düzenine çok keyifli bir sohbet gecesini sabah saat 03:30 gibi bitiridiğimiz anlarımızın eşlikçisidir

傑作