Oban 14

Oldukça zengin burnu, malt ve is kokusu ile belirgin. Gayet belirgin iyot ve ecza dolabı kokuları da mevcut. Saman ve çimen kokusu ise floral tarafını tanımlıyor.

Burundaki kokular bütünü neredeyse olduğu gibi damağa yansımış durumda. Tek fark, buruna kıyasla daha ince ve az yoğun bir damağa sahip. İsli ve kimyasal tatların arkasında, tatlı bir aroma var. Bu güzel aromayı şöyle tarif edebilirim: Karamelize edilmiş şeker şurubu veya bal gezdirilmiş fırınlanmış meyveler gibi. Kakao ve meşe lezzetleri de mevcut. Enfes bir damağa sahip. Bu tatlı aromaların daha yoğun olmasını çok arzu ederdim.

Bitiş beklediğim üzere gayet tatminkar uzunlukta. Malt, is, gofret ve meşenin güzel birlikteliği var.İlk nefes sonrası değişen fazla bir şey olmadı ama uzun süre ağzımda dönen isli ve hafif yağlı tahıl hissiyatını beğendim.

İyi bir Highland viskisi nasıl olmalı? sorusunun cevabı içerisinde kesinlikle Oban 14 yer almalı. Baştan aşağıya istikrarlı ve kararlı bir viski. Bence hiç bir aşırılığı olmayan iyi huylu ve kelimenin tam tabiriyle “efendi” bir viski. Her zaman elimin altında olmasını istediğim ekspresyonlardan birisidir. Bir fincan Dallmayr French Press Ground Coffee ile ne güzel uyum sağladı. Kahve-viski kombinasyonunu seviyorum…