Octomore Edition 08.2 Masterclass

İlk kez Istanbul Whisky Society’nin bir tadım gecesinde deneyimleme şansım olmuştu. Grup olarak üzerinde olumlu anlamda tam mutabakata vardığımız viski sayısı çok azdır. İşte Octomore 08.2 Masterclass onların başında gelir. O kadar çok beğendik ki zannederim gruptaki herkes devam eden dönemde kişi başı 5-6 şişe kadar tüketmiştir. İlk olarak 2018 yılında içmiş olmama rağmen bugüne kadar tadım notlarımı siteye eklemediğimi farkettim.

Cherry black ambrosia pipo tütünü kokularının turba kokusu karışımıyla açılan bir burna sahip. Her kokladığımda aynı şeyi tekrar ediyorum: Sherry ve turba kokularını bu derece dengeli şekilde birleştiren benim bilgim dahilinde çok az şişe var. Üzüm pekmezi kokuları ile karışan kuru temizleme dükkanı rayihaları ile adının hakkını veriyor. Tam anlamıyla usta işi, gerçekten birinci sınıf.

Damaktaki yağlı, yoğun botanik ve isli karakterini közlenmiş paprika biberi olarak tanımlayabilirim. Kendisini çok net belli eden incir ve kestane lezzetleri var. Bisküvi aroması da cabası. Sıradışı. Çok yönlü ve bugüne kadar içtiğim Octomore serisinin farklı sunumlarını da göz önüne aldığımda içlerindeki en lezzetli şişelerden biri olduğunu söyleyebilirim. %58.4 alkol seviyesi ile yükseklerde uçuyor ama su eklemeye kıyamadım.

Uzun bitişi var. Gerçekten uzun. Kül, ekşi maya ve delibal lezzetleri başdöndürücü. Deli bal tatma şansınız oldu mu bilmiyorum. Karadeniz bölgesinin bu nadide balı belli belirsiz ilaçsı kokular taşır ayrıca çok güzel çay rayihaları sunar. Delibalın kendi has bu kokusunu grayanatoksin molekülü veriyormuş. Bu viskide o koku mevcut. Burun ve damakta tanımlayabildiğim ne kadar aroma ve rayiha varsa hepsi bitişte de mevcut. Ancak bu kez bu lezzetler bütünü bir meşe kutunun içinde sunulmakta. Bitişteki kardinal lezzet bu meşe tadıyla sahnede. Şarabi artçı lezzetleri sürprizlerle dolu.

Genel Değerlendirme:

Bu viskiyi ülkemizde de sık kullanılan bir Meksika oyuncağı olan “Pinyata”ya benzettim. Hani şu içi şekerleme, küçük oyuncaklar ve hatta bozuk para dolu olan torbalar. Yüksekçe bir yere asılır ve her çocuk sırayla elindeki sopa ile pinyataya vurur. Böylece pinyatanın içindeki sürprizler yere döküldükçe çocukların neşesi katmerlenir.
O kadar uzun bir etkisi var ki her nefes sonrası sanki pinyataya vurulmuş bir darbe sonrası etrafa saçılan oyuncakları toplayan çocuklar kadar şen ve mutluyum.

Bruichladdich damıtım evinden çıkan Octomore 08.2 Masterclass 167 ppm nev-i şahsına münhasır bir viski. 8 yıl olgunlaştırılmış ve olgunlaşma aşamasında 4 farklı fıçı kullanılmış. Fransız Mourvedre kırmızı şarap fıçısı, Avusturya tatlı şarap fıçıları, Fransız Sauterness ve ilk dolum Amorone fıçıları. Eğer turbalı ve şarabi notaları seviyorsanız bu şişe sizi mutlu edecektir. Eğer çok yönlü kompleks bir Islay viskisi arıyorsanız sizi cennete götürü. Doğrusu bu ya ismini 100% haketmiş bir şişe. Masterclass. Ustalık Dersi. Gerçekten de öyle.

İçtiğim ilk günden beri Top10 listemde yer alır. Muazzam.