Paul John Peated Select Cask

Turba ve turba sonra yine turba… Kimyasal kokular ön planda. Amonyak, üre ve aldehit kokuları geliyor. Biraz su eklemek zorundayım. Alkol oranı 55.5%abv ama asıl ortadan kaldırmak istediğim alkol değil turba ve bu nahoş kimyasal kokular. Su ekledikten sonra turba… Aralarda biraz deri ve tendürdiyot sonra yine turba…

Damakta turbadan fırsat bulabilen bazı kahve ve tuz aromalarını alabildim. Hatta bir miktar meyvemsi tatlar da var sanırım egzotik meyveler olsa gerek ama hepsi dumandan boğulmuş gibi. Su ekleyince egzotik tatlar belirginleşmeye başladı. Yoğun ve sıcak. Ağzı kaplıyor.

Sigara içmiş gibiyim. İs kokusunun yanında bir miktar egzotik meyveler ilk nefes sonrası damaklarımı kapladı. İki üç tatlı kaşığı su ekleyerek bitişi bir daha deneyimlemek istedim. Nihayet toplamda 4 tatlı kaşığı su sonrası turba ve meyve aromalarını dengeleyebildim. Yani benim için olabilecek makul seviyeye geldi. İlk nefes sonrası karanfil ve amaretto tadı geldi. Biraz da muz lezzeti hakim var.

Turba seviyorsanız tam size göre bir viski. PJ dengeli değil ama istikrarlı bir viski. Turba vaad etmiş ve onu sonuna kadar sunuyor. Teknik olarak içerdiği turba seviyesi 30-40 ppm aralığında. Yani aşağı yukarı Lagavulin, Laphroaig seviyesinde. Lakin damaktaki etkisi çok farklı. Bu da kullanılan turbanın kimyasal komposizyonu ile ilgili olsa gerek. Çok sevdiğim tarz bir turba olmadı.