Redbreast 12

İlk kez kokladığımda aklımdan geçen şey şu oldu: “tiner bağımlısı gibi günlerce koklamaya devam edebilirim…” Hatta parfüm niyetine sürebilirim. Taze bahar, çiçek ve fındık karışımı çok derin bir aroma. Adaçayı ve karışık baharatlar. Vanilya, zencefil ve fırından yeni çıkmış taze kek kokuları ile muhteşem bir koku şöleni.

Damakta farklı narenciyeler ve sultaniye üzüm var. Arka planda kavrulmuş fındık ve badem ezmesi (marzipan), pişmaniye gibi güzel tatlar da dönüyor. İlk nefeste damağı kaplayan lavanta ve taze bahar esintilerine eser miktarda meşe aroması da eşlik ediyor. Doğrusu bu ya damakta adını aldığı nar bülbülü (kızıl gerdan – Red Breast) gibi şakıyor.

Tüm damağı kaplayan yağlı ve kremamsı uzun bitişe sahip. Malt ve şerinin güzel uyumu var. İlk nefesle birlikte damağı kaplayan bitter aromalar zamanla çikolata gibi tatlı rayihalar bırakıyor.Odunsu tatların biraz daha yoğun ve ön planda olmasını çok arzu ederdim.

Defterimden Notlar

Defalarca okuduğum Hermann Hesse’nin Damian’ı gibi, en az bin kez dinlediğim Pink Floyd’un Comfortably Numb’ı gibi ve en az yüz kere seyrettiğim Liverpool FC gibi her seferinde ayrı bir keyif, ayrı bir heyecan verir.