Redbreast 1999 All Sherry Cask

Sütlü bir tatlı üzerine serpilmiş tarçın kokusu hakim. İştah açıcı. Sherry rayihaları ile dolu kadehimde dönen yumuşak kokulara eşlik eden kahve ve kuru üzüm kokuları var. Su eklemek lazım. 59.9%abv alkol seviyesi açıldıkça çok güzel sürprizler sunuyor.

Sherry fıçı olmasına rağmen, bourbon etkisini de kaybetmemiş. Odunsu lezzetleri meşe, badem ve kestane ile belirgin. Marzipan ve Fransız meyveli makaronları gibi tatlı. Bu lezzetli damağı dengeleyen 59.9%abv alkol seviyesi meşe ile o kadar iyi bütünleşmiş ki sanki içinde viski bulunan çikolatalardan yer gibiyim. Çok yoğun bir hissiyatı var. Şarabi. Buruk ve leziz. Çok zengin ve çok yönlü.

Genelde İrlanda viskilerinin hepsinde almaya alışık olduğum çim kokusu bitişte kendini gösterdi. Çim ve talaş kokularına karışan acı badem ve karabiberli lezzetleri çok uzun. Arka arkaya bir kaç farklı bitiş sunuyor.

Fıçı sertliğinde (cask strength), üç kere damıtılmış, soğuk filtrasyon işlemi görmemiş. 59.9%abv alkol seviyesinde olmasına rağmen, kadife gibi yumuşak kelimesinin içini doldurur. Yaklaşık 15 yıl olgunlaştırılmış viskilerin harmanı olan bu şişeyi kadehte havalandırmak ve bir iki tatlı kaşığı su eklemek çok güzel değişimler sunmasına olanak veriyor. Harika işçilik. Redbreast’in her sunumu ayrı güzel, her yudumu farklı bir macera. Üzerinde Redbreast etiketi olan her şeyi alasım var. Sanırım Redbreast benim için ve pek çokları için Love Brand olmuş durumda.